Gazdaság
Egy lepusztult Balaton-parti létesítmény látványos megújulása
Az MNB Balatonakarattyai Oktatási Központjában közösségi nap során ismerkedhettek meg a település lakói a létesítménnyel

Amióta megkezdődött Balatonakarattyán a Magyar Nemzeti Bank Oktatási Központjának kialakítása, számos fórumon érte kritika a fejlesztést, mintha egy virágzó balatoni létesítményt sajátított volna ki az MNB. Az egykori MÁV-üdülő története azonban sokáig inkább szívszorítóan lehangoló volt, hiszen amióta a vasúttársaság már nem tudta fenntartani az intézményt – jelentősebb felújítás a 80-as évek óta nem történt –, fokozatosan csak sorvadt az üdülő, a területen kialakított építmények egyre gondozatlanabbak lettek. A vízparti telken a növényzet és az épületek elhanyagoltságát az itt élők, vagy erre látogatók közelről láthatták, hiszen a területen egy szolgalmi út vezet keresztül, amelyet bárki használhatott, aki nem a magasparton épített úton közlekedett.
A területet – átmeneti megoldásként, a teljes leromlás megállítása érdekében – rendezvényszervezőknek adták bérbe, ám megfelelő tulajdonos hiányában érdemi fejlesztés nem történhetett, sőt újabb feszültségeket gerjesztett az itt esetlegesen felbukkanó motoros-, egyetemista-, életmódfesztiválok több ezres közönsége, amelynek a kiszolgálására nem csupán a terület infrastruktúrája, de a település sem volt felkészülve. A viszontagságos, kilátástalan sodródás zárult le akkor, amikor a terület az MNB tulajdonába került, hiszen a bank esetében nyilvánvaló volt, hogy rendelkezik azokkal az erőforrásokkal, amelyekkel az egykor meghitt üdülőterület visszanyerheti elveszett hangulatát.

Nem kellett sokat várni a felújítás megkezdésére, hamarosan a szolgalmi út mellett kiállított látványos képek mutatták, milyenné válik a terület a korszerűsítést követően, sőt a kezdődő kivitelezés arról is árulkodott, hogy a majd évszázados fák többségét is megkíméli az átalakítás, illetve az újonnan telepítettek bőségesen pótolják majd az építkezésnek óhatatlanul áldozatul eső növényzetet.
A közösségi napon, amelyet a balatonakarattyai lakosok számára szerveztek, Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke köszönetet mondott a településen élőknek az építkezés ideje alatt tanúsított türelemért, hiszen a munkagépek mozgása, a fejlesztéssel járó kényelmetlenségek leginkább őket érintették. A végeredmény – ahogy hangsúlyozta – önmagáért beszél, mert egy elegáns, néhány elemét tekintve újító, modern és mégis tájba illő harmonikus alkotás született. A beruházás során a hely adottságaihoz igazodva végig fontos szempontnak tartották a településsel az együttműködést, és ennek köszönhetően több, a környékbeli utat érintő infrastrukturális fejlesztés is megvalósult. A munkahelyekben pedig nem bővelkedő Balatonakarattya számára a központ a tervek szerint mintegy 100 új munkahelyet fog biztosítani.

A tájékoztatás során azt is megtudhattuk, hogy Európa-szerte egyre több hasonló központ jön létre a nemzeti jegybankok szakmai működésének a támogatására. Ezek – az akarattyaihoz hasonlóan – belső képzésekhez, szakmai konferenciákhoz és nemzetközi rendezvényekhez biztosítanak színvonalas helyszínt. A település zsúfoltságát pedig egyáltalán nem növeli a legfeljebb mintegy 70 fő elszállásolására alkalmas oktatási központ.

A nap során az is kiderült, hogy a létesítmény előtti partszakasz a balatonakarattyai önkormányzat tulajdona marad, amelyet azonban a korábbi gyakorlattal szemben bárki szabadon használhat majd, a központ működésétől függetlenül.
A rosszindulatú, tájékozatlan hírekkel szemben, amelyek úgy próbálták beállítani, mintha a területen lévő lagúnát most alakították volna ki, a valóságban – ahogy a cikkünkben látható kép is mutatja – a már közegészségügyi kockázatokat rejtő elhanyagolt csatornát csupán némileg kiszélesítve rendbe tették, így a jövőben kevésbé alakulhat ki itt pangó víz, ugyanakkor a magasparti Csittényhegy csapadékvíz-elvezetését biztosítani tudja.


Az MNB volt az egyik első jegybank a világon, amely elkötelezte magát a fenntarthatóság és természet megóvása mellett, ennek érdekében pedig az itteni területen a környezeti hatásvizsgálat mellett faismerettani vizsgálat is készült a védendő őshonos és az elszaporodó invazív fajok felmérése érdekében. Összességében a helyi szabályozási rendelet által előírt 40 százalékos zöldfelületi mutatót jóval meghaladva 70 százalékra növelték a zöldterület mértékét, amelyet a megőrzött, már kiteljesedett nagy lombozatú fák mellett 200 új fa és 40 ezer díszcserje ültetésével értek el.

A falunap során azonban nem csupán a megújult helyszínnel lehetett megismerkedni – ahol egyébként nemrég az MNB Tehetség Programjának részeként több mint 100 hazai és határontúli egyetemista részvételével tartottak már képzést –, hanem a jegybank tevékenységét izgalmas programokkal is bemutatták. A kiberbiztonsági előadás mellett a bankjegynyomtatás, a fizetőeszközünk ismertetése, valamint a bankjegyhamisítás is téma volt, miközben egy kellemes ebéd mellett ökomesével, gyermekkoncerttel és színes családi programokkal várták a település lakóit.

