Gazdaság
Szorosabb kereskedelmi kapcsolatokról számoltak be a Kína–Közép-Kelet-Európa Expón

A most harmadik alkalommal megrendezett vásáron a KKE országokból, köztük Magyarországról több mint 400 kiállító vesz részt.
Az ötnapos rendezvényen több mint 10 milliárd jüan (körülbelül 496 milliárd forint) értékű összmegrendelést várnak közép- és kelet-európai termékekre.
Az expó keddi megnyitóján tíz kereskedelmi és együttműködési megállapodást írtak alá, összesen 2,18 milliárd jüan értékben, ezekben agrártermékek, például hús- és tejtermékek, valamint egyéb fogyasztási cikkek, például sporteszközök és egészségügyi termékek importja szerepel.
A Ningbo Lianbang Changyun International Trading nevű cég például 100 millió jüan értékben adott le megrendelést marhahúsra egy magyar vállalatnál. A kínai cég ügyvezető igazgatója elmondta, hogy lengyel tejet, magyar borokat és más közép- vagy kelet-európai termékeket is vásárol majd, hogy gazdagítsa kínálatát.
Magyarország díszvendégként 35 céggel képviselteti magát az expón.
Ihász Zsanett, a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség kínai kapcsolatokért felelős vezetője a Hszinhua kínai hírügynökségnek elmondta, hogy miután egyre több magyar vállalkozás ismeri fel a Kínában rejlő hatalmas lehetőségeket, az expón való részvételük a két ország közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok fejlesztése iránti szilárd elkötelezettségüket mutatja.
Az expó széles platformot nyújt a beruházási projekteknek is. Ilyen terve van például a TCL kínai szórakoztatóelektronikai óriásvállalatnak, amelynek elnöke, Li Tung-szeng elmondta, hogy a TCL évek óta együttműködik a KKE-országokkal, ezen belül Lengyelországgal, ahol a cég egy gyárba és egy európai uniós kutatási-fejlesztési központba fektetett be, és évente több mint 3 millió televíziót gyárt.
A Zhejiang Huashuo Technology egy kínai csúcstechnológiával foglalkozó vállalkozás, amely Európa-szerte több irodával rendelkezik, és a megújuló energia hajtotta járművek kutatásával, fejlesztésével, alapvető alkatrészeik gyártásával foglalkozik.
Csang Taj-hszin, a vállalat magyarországi kirendeltségének vezérigazgatója elmondta, hogy áprilisban Debrecenben kezdték meg egy gyár felépítését, ennek első fázisa februárban befejeződött, és megkezdődött a próbaüzem. „Magyarország szívesen fogadja a befektetéseket Ázsiából, bízunk az európai piacban" – mondta Csang.
Li Fej, a kínai kereskedelmi miniszter helyettese korábban elmondta, hogy Kína kereskedelme a közép- és kelet-európai országokkal 2012 óta évente átlagosan 8,1 százalékkal nőtt, Kína importja ezekből az országokból átlagosan 9,2 százalékkal emelkedett éves szinten. A kétirányú befektetések már megközelítették a 20 milliárd dollárt, a kereskedelem az első negyedévben elérte a 33,3 milliárd dollárt, 1,6 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál.