Gazdaság

Várnak a vizek erdői

A Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. 34 900 hektár erdőt kezel az ország északnyugati területén, gazdálkodik a Duna szigetközi szakaszán, a Kisalföld folyókkal átszőtt vidékén, a hansági erdőkben, valamint a világörökség részét képező pannonhalmi tájon, ahol jól képzett szakembergárdája a biztos záloga a jövő kihívásainak – ismertette az Agrárminisztérium szombati közleményében.

Várnak a vizek erdői
Izgalmas látnivalókat kínál a Szigetköz
Fotó: Facebook/Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt.

A természeti adottságok itteni meghatározó eleme a víz, ami néhol áll, és túlontúl sok van belőle (Hanság), néhol nagy mennyiségben ömlik, jelentős nagyságú területeket hálózva be (Szigetköz), néhol kisebb patakokban csörgedez, illetve a talajban szivárog (Rábaköz), míg másutt nagyrészt (kisalföldi homokvidék) vagy csaknem teljesen (Sokoró) hiányzik. A víz körülöleli, alakítja és megtartja azt a lenyűgöző élővilágot, amelyet a Szigetköz magáénak tudhat.

A számtalan, bő vizű Duna-ág nagy területeket hálóz be, eszményi vízellátást biztosítva több ezer hektáros területen. A kialakult szigetek elég magasak ahhoz, hogy rajtuk tartósan és biztosan megmaradhasson az erdő. Mintegy 6,5 ezer hektár erdőt kezel az állami erdőgazdaság e kedvező feltételek között.

A Kisalföld bővelkedik látnivalókban, ezek között az egyik legfontosabb a világörökség részét is képező Pannonhalmi Bencés Főapátság. Ha valaki lenyűgöző kilátásra vágyik, akkor a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. erdészettörténeti tanösvényén folytatva útját, keresse fel az 1991–92-ben épült, majd 2012-ben teljesen felújított Boldog Mór-kilátót, valamint közvetlen szomszédságában a felülről nézve – keresztény vallási szimbólumként – halat formázó Lombkorona-tanösvényt – tanácsolta az Agrárminisztérium.

Mindkettőről pazar látvány nyílik a Sokorói-dombvidékre, valamint a völgyekben húzódó településekre – fogalmazott a tárca. Hangsúlyozták: Győr és Pannonhalma közt található Nyúl település, ahonnan egy sétával könnyen elérhető a Lila-hegyi kilátó. Az Agrárminisztérium arra is felhívta a figyelmet, hogy a 2018-ban átadott torony páratlan kilátást nyújt a méltatlanul ismeretlen Sokoróra, sőt, tiszta időben a Gerecsétől egészen az Alpokaljáig pásztázhatjuk a tájat, benne a pannonhalmi apátsággal.

A szépen rendezett környék ideális megállója a környéken tett gyalog- és kerékpártúráknak, rövid családi kirándulásnak pedig remek célpont. Kapuvár városától nem messze, Osli és Acsalag térségében olyan erdőket találunk, melyek látványukban egyedülállónak mondhatók.

A Hanság egykor kiterjedt lápvidékének emlékét őrzik ezek az erdők. A területet az 50-es, 60-as években vízelvezető csatornarendszer kiépítésével lecsapolták. A mélyebben fekvő részeken azonban máig találkozhatunk az eredeti vegetáció elemeivel.

Az égeres erdők, melyek a magas vízállás ellenére is jó érezték magukat, gyökereikkel nem tudták követni a talaj süllyedését, így a gyökérzetük napjainkban részben kilátszik a föld alól. Ennek köszönhető a jellegzetes látvány, amiért érdemes ellátogatni erre az egyébként fokozottan védett területre. Az Esterházy Madárvártától néhány perces sétával elérhető az úgynevezett Csíkos-éger, melyen átvezet a Hany Istók tanösvény is.

A közleményben felhívják a figyelmet, hogy jelenleg is lehet szavazni a Találjuk meg együtt Magyarország legszebb erdejét! versenyben. A tárca arra kér mindenkit, hogy szavazzon az Agrárminisztérium Facebook-oldalán a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. legszebb területére. A szavazók között hetente nyereményeket sorsolnak ki.

Kapcsolódó írásaink