Gazdaság
Erős piaci pozíciókkal készül a fúzióra az MKB
A bankcsoport tavaly számos, a gazdasági növekedés és az MKB stratégiája szempontjából kiemelt területen növelte ügyfélállományát és javította piaci részesedését

Krizsanovich Péter hangsúlyozta: az MKB Csoport az intenzív átalakulási folyamat és a piaci bizonytalanságok közepette is tudta növelni „ügyfélállományait”, bevételeit és jövedelmezőségét, miközben a működési költségek jelentősen nőttek, főként az inflációs nyomás hatására.

Az MKB Bank Nyrt. ma közzétette pénzügyi jelentése szerint az MKB Csoport tavaly sikeresen alkalmazkodott a változó gazdasági környezethez és teljesítette stratégiai céljait. A bankcsoport mérlegfőösszege 10 614,4 milliárd forint, korrigált adózás utáni nyeresége pedig 176,6 milliárd forint volt az év végén. Az MKB Csoportnak a 2022-es pénzügyi évről szóló tőzsdei jelentése tartalmazza az év közben beolvadt Budapest Bank és a leányvállalatként konszolidált Takarék Csoport, illetve a sikeresen átvett Sberbank hitelállomány számait is – hívta fel a figyelmet a vezérigazgató-helyettes.
Növekvő hitelállomány
2022 végén az MKB Csoport mérlegfőösszege 8,9 százalékos éves növekedést követően 10 614,4 milliárd forint volt. A bankcsoport bruttó hitelállománya egy év alatt 582,4 milliárd forinttal, 5 011,1 milliárd forintra emelkedett. A lakossági ügyfél-hitelállomány 10,9 százalékkal, a vállalati hitelállomány 19,3 százalékkal gyarapodott egy év alatt. Növekedett emellett az MKB Csoport betétállománya is, mégpedig 5,7 százalékkal, és 2022 utolsó napján meghaladta a 6 574,4 milliárd forintot – a vállalati betétállomány 6,9 százalékkal nőtt, míg a lakossági szegmens állománya szinten maradt.

Szabó Levente egyedi kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettes hangsúlyozta: megőrizték piacvezető pozíciójukat a lízing területén, továbbá a középvállalati szegmensben, agrárterületen pedig – ahol ugyancsak piacvezetők voltak –, csaknem 100 milliárd forint növekményt sikerült elérniük.
Egyre több ügyfél
A bankcsoport tavaly számos, a gazdasági növekedés és az MKB stratégiája szempontjából kiemelt területen növelte ügyfélállományát és javította piaci részesedését. A lakossági üzletágban a fedezetlen hitelek állománya kiemelkedően, 34,2 százalékkal nőtt 2022-ben, míg a fedezett hitelek állománya – a Sberbanktól átvett állományt is figyelembe véve – 19,9 milliárd forinttal bővült. Az MKB Csoport agrár- és élelmiszeripari üzletágában kezelt hitelállomány több mint 90 milliárd forinttal nőtt, év végére mintegy 540 milliárd forintot tett ki. Emellett az egyedi kezelésű kkv- és nagyvállalati kör hitelállományai 17,8 százalékkal, a kisvállalatoké pedig 15,1 százalékkal emelkedtek.

A bank saját tőkéje 808,7 milliárd forintra nőtt a 2021. év végi 692,0 milliárd forintról, ami tovább erősítette az MKB külső sokkokkal szembeni ellenállóképességét. A bankcsoport tőkemegfelelési mutatója – jelentősen meghaladva a szabályozói minimumokat – 19,7 százalékra emelkedett, stabil alapot biztosítva a további növekedéshez, valamint likviditási helyzete is stabil, bőven a szabályozói elvárások felett alakult. Büszkék arra, hogy a bankcsoport a turbulens makrogazdasági környezethez is képes volt alkalmazkodni, teljesítette stratégiai céljait és erősíteni tudta a főbb piaci szegmensekben betöltött pozícióit – nyilatkozta Barna Zsolt, az MKB Bank és a Magyar Bankholding elnök-vezérigazgatója. Megköszönte ügyfeleik bizalmát és ígérte, hogy a tavalyi eredményekre építve folytatják egy még hatékonyabb, az ügyféligényeket még jobban kiszolgáló bank építését.