Gazdaság

Egész Szlovákia tart a megélhetési válságtól

Az élelmiszer- és az energiaárak emelkedése aggasztja leginkább Szlovákia és általánosságban véve az egész Európai Unió lakosságát. Egy friss felmérésben a megkérdezettek fele pedig azt monda, hogy bár egyelőre nem érzékelték a romló életszínvonalat, de szinte biztosak abban, hogy idén ez már nem így lesz.

Egész Szlovákia tart a megélhetési válságtól
Egyre drágul az élet Szlovákiában is (képünk illusztráció)
Fotó: AFP/Denis Lovrovic

A teljes uniós lakosság kilencvenhárom százaléka aggódik a dráguló élelmiszerek és a rezsiköltségek miatt, míg Szlovákiában ez az arány kilencvenöt százalék – derült ki az Eurobarométer legfrissebb felméréséből. A pozsonyi Új Szó által idézett anyag szerint a problémát minden demográfiai csoportban súlyosnak érzik, függetlenül a kortól, nemtől, végzettségtől és a szociális helyzettől.

A maga kilencvenöt százalékával egyébként Szlovákia csak a „középmezőnyben” foglal helyet a listán: Görögországban például minden egyes válaszadó a megélhetési nehézségeket jelölte meg a legnagyobb problémának, de Ciprus és Olaszország is megelőzi a sorban. A lap megjegyzi, a szlovák polgárok nyolcvannégy százaléka retteg a szegénységtől, s még ennél is jobban tartanak a háborúba való belesodródástól.

Érdekes megfigyelni azt is, hogy az ország lakosságának többsége jobban tart a migrációtól (hetvenhárom százalék) és a fertőző megbetegedések terjedésétől (hatvankilenc százalék), mint a klímaváltozástól. Az EU lakosságának negyvenhat százaléka vallotta, hogy koronavírus-járvány, a háború és az áremelkedés negatívan hatott az életszínvonalukra, míg északi szomszédunknál ez az arány negyvenegy százalék.

A megkérdezettek fele pedig azt monda, hogy bár egyelőre nem érzékelték a romló életszínvonalat, de szinte biztosak abban, hogy idén ez már nem így lesz.

Kapcsolódó írásaink