Gazdaság
Egyre több a leminősített pénzintézet a romló világgazdasági kondíciók miatt
A Fitch Ratings Londonban ismertetett friss negyedéves banki körképében az áll, hogy ,gyorsult a globális pénzügyi szektor vállalatainak leminősítési folyamata az idei harmadik negyedévben elsősorban a romló világgazdasági kondíciók miatt

A Fitch által a globális pénzügyi szektorban végrehajtott minősítési változtatások 60 százaléka szuverén osztályzati módosításokhoz kötődött. Júliusban például a cég B-ről egy fokozattal B mínuszra – mélyen a spekulatív sávba – rontotta Törökország államadósság-kötelezettségeinek besorolását, és abban a hónapban a pénzügyi szektort érintő negatív minősítési lépések kétharmadának közvetlen oka ez volt – áll a Fitch Ratings tanulmányában.
A cég kiemeli ugyanakkor, hogy Brazília osztályzati kilátásának stabilizálásához a júliusban végrehajtott pozitív pénzintézeti minősítési lépések 30 százaléka kapcsolódott.
A tanulmány a nemállamadós-besorolási módosításokhoz kötődő minősítési lépések között felidézi, hogy a Fitch Ratings a harmadik negyedévben két lengyel bankot leminősített, miután a lengyel kormány fizetési moratóriumot hirdetett a helyi valutában fennálló lakossági jelzáloghitelekre, és ez komoly költségekkel terheli a lengyel bankokat.
A Fitch által a magyar bankok körében végrehajtott harmadik negyedévi minősítési lépések mindegyike osztályzati megerősítés volt változatlan stabil kilátással: a cég így járt el a K&H Bank, a CIB és az Erste Bank Hungary esetében.
A Fitch Ratings a romló világgazdasági kondíciókra hivatkozva jelentősen rontotta legutóbbi globális előrejelzését.
Harmadik negyedévi, markánsan felülvizsgált prognózisában a hitelminősítő közölte: 2022-re 2,4 százalékos, 2023-ra 1,7 százalékos növekedési ütemet valószínűsít a világgazdaságban.
A cég a globális GDP-érték idei növekedésére szóló előrejelzését 0,5 százalékponttal, a jövő évi világgazdasági növekedésre adott becslését egy teljes százalékponttal csökkentette az előző negyedéves prognózisához képest.
A Fitch londoni elemzői az Egyesült Államokban és az euróövezetben jövőre zéróhoz egészen közeli GDP-növekedést – az euróövezetben valójában enyhe, 0,1 százalékos egész éves átlagos visszaesést –, Kínában az idén mindössze 2,8 százalékos, jövőre is csak 4,5 százalékos gazdasági bővülést várnak.
Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics októberi előrejelzésében közölte: elsősorban a reálbérekre nehezedő nyomás, az emelkedő kamatok, valamint a befektetési eszközök és a lakóingatlanok áreséséből eredő negatív vagyoni hatások miatt azzal számol, hogy az Egyesült Államok, Kanada, az euróövezet és Nagy-Britannia egyaránt recesszióba kerül 2023-ban.
Az Oxford Economics ennek figyelembevételével jövőre mindössze 2 százalékos világgazdasági növekedést vár a nyáron valószínűsített 2,8 százalék helyett.
A ház londoni elemzői közölték: felülvizsgált prognózisukból az következik, hogy a világgazdaság 2023-ban a recesszió szélére sodródik az általánosan elfogadott kritériumok alapján, amelyek szerint két egymást követő negyedéves GDP-visszaesés esetén állapítható meg a recesszió bekövetkezte.