Gazdaság
Nada al-Nashif : A jelenlegi klímaválságban nem fordulhatunk vissza
ENSZ: Az EU tagországainak nem szabad visszatérniük a fosszilis energiahordozókhoz
Jóllehet, Nada al-Nashif elismerte, hogy az Európát sújtó energiaválság – amely éppen a legkiszolgáltatottabbaknak a legrosszabb – tovább súlyosbodhat a tél közeledtével, ezért óva intette a kormányokat, hogy emiatt megfeledkezzenek a klímaváltozás elleni terveikről.
„A jelenlegi klímaválságban nem fordulhatunk vissza” – fogalmazott a főbiztos az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa 51. ülésszakának megnyitóján, kiemelve a fosszilis energiahordozók használatának hosszú távú környezetkárosító következményeit.
Nashif példaként emelte ki a Pakisztánban pusztító, több mint 33 millió embert érintő árvizeket, amelyek szintén az éghajlatváltozás velejárói. „Hány ehhez hasonló tragédiára van szüksége a világnak ahhoz, hogy végre cselekedjen?” – tette fel a kérdést ott a főbiztos-helyettes.
Európában az energiaárak rendkívüli módon megnőttek Oroszország ukrajnai háborújának februári kezdete óta. Tavaly az EU földgázszükségletének mintegy 45 százalékát Oroszországból szerezte be, a háború és a miatta kivetett szankciók következtében azonban ez az arány jelentősen csökkent.
Több ország emiatt bejelentette, hogy ideiglenesen ismét igénybe veszi fosszilis üzemanyagforrásait. Nagy-Britannia kormánya július végén rendelte el az angliai széntüzelésű erőművek működési feltételeinek átmeneti enyhítését a téli időszakra, Németországban pedig jóváhagyták a számos olaj- és széntüzelésű erőmű újjáélesztéséről szóló javaslatot.
Nashif ezzel szemben úgy vélte, az európai kormányoknak több figyelmet kellene fordítaniuk a megújuló energiaforrásokat célzó befektetésekre.
A főbiztoshelyettes emellett kitért Oroszországra is, azt vetve Moszkva szemére, hogy megfélemlíti azon állampolgárait, akik ellenzik az ukrajnai háborút.
Kijelentette: a Kreml lépései – amelyek között az internetes oldalak korlátozását és a cenzúrát említette – a szabad gyülekezési jogot és a sajtószabadságot is sértik.
Az Ukrajna ellen február 24-én indított háború miatt az ENSZ-közgyűlés áprilisban felfüggesztette Oroszország tagságát az Emberi Jogi Tanácsban.
Az ENSZ emberi jogi főbiztosi hivatala egyúttal fontolóra veszi, hogy oroszországi különleges megbízottat nevez ki az emberi jogi visszaélések kivizsgálására.