Gazdaság

Árplafon jöhet a gáztőzsdén az elszabadult árak megfékezésére

A Politico információi szerint egy kétfázisú terv kerülhet az uniós energiaügyi miniszterek asztalára, amely bár átmenetileg visszafoghatja a gáz és az áram drágulását, azonban még nagyobb energiahiányt idézhet elő.

Árplafon jöhet a gáztőzsdén az elszabadult árak megfékezésére
A gázárplafon következtében az LNG eladása is visszaeshet, és ezt is Kína veheti meg
Fotó: AFP/Sebastien Salom-Gomis

A Politico szerint kétfázisú energiaügyi javaslat kerül szeptember 5-én a döntéshozók elé – ismertette Hortay Olivér, a Századvég Konjunktúrakutató Energia- és Klímapolitika Üzletágának vezetője a Ma este című tévéműsorban.

Objektum doboz

Kifejtette, az egyik egy tőzsdei gázárplafon, amely a gázáremelkedést lenne hivatott megállítani, de ennek a kimenetele Oroszországon is múlik. Az, hogy kevesebb földgáz érkezik Európába az egyik olvasat szerint lehet zsarolás, a másik szerint pedig, hogy gazdasági érdek a küldött mennyiség csökkentése, mert a volumencsökkenést az áremelkedésen keresztül váltja növekvő árbevételre. A tőzsdei árplafon elvben megállíthatná ezt.

A második fázis a villamosenergia piaci modelljének megváltoztatása. A jelenlegi tőzsdei kereskedés mellett az áramárakat a kereslet kielégítéséhez szükséges legdrágább technológia határozza meg, ezek a gáztüzelésű erőművek. Ha a gáz ára növekszik, az áram is vele drágul – ismertette Hortay Olivér. Az erőművek felelnek az árszabályozásért, lényegében Ausztrián kívül mindenhol így működik.

A modell leváltása nem újkeletű ötlet, de a tagállami energiahivatalokat tömörítő szervezet megvizsgálta már, és akkor nem találtak jobbat. Ez a vizsgálat újra megtörténhet, az új modell pénzt csoportosíthatna át a magasabb működési költségű erőművek javára az alacsonyabb költségűektől.

A szakértő szerint mindkét területhez megfontoltan érdemes hozzányúlni, mert a jelenleginél rosszabb helyzetet teremthet. Több uniós ország vezetett már be (szolgáltatói) árplafont, de ez most tőzsdei árplafon, itt nem lehet az eladókat arra kényszeríteni, hogy továbbra is csak adott mennyiséget értékesítsenek, csökkenthetik azt. Tipikusan ilyen lehet Oroszország, amelyik még kevesebb energiát küldhet, mint eddig. A vezetékes gázt helyettesítők, mint a cseppfolyósított földgáz (LNG) eladásai is visszaeshetnek, Kínának értékesítve inkább azokat. Részletes hatásvizsgálat nélkül nem szabad ebbe a rendszerbe belenyúlni – nyomatékosította Hortay Olivér, mert az a jelenleginél rosszabb helyzetet teremthet.

Kapcsolódó írásaink