Gazdaság
A német energiapolitika az unió versenyképességét veszélyezteti
A túlzó és megalapozatlan nyilatkozatokra az egész közösség ráfizethet, mert a tagállamok energiapiacai szorosan összekapcsolódnak, és a német ipar visszaesése az egész kontinens gazdaságát magával ránthatja. Jelenleg két álláspont van egymással szemben – részletezte Hortay Olivér.
Az egyik szerint mégsem kellene bezárni a németországi atomerőműveket, a másik, és ez bizonyul döntőbbnek, az energiahiány nem indok arra, hogy tovább működtessék az erőműveket.
Emlékeztetett, tavasszal az unió úgy vélekedett, a gázszállítások leállításával kényszerítheti térdre Oroszországot, ám ez az energiapolitika láthatóan nem jött be. A mai napig jönnek „győzelmi jelentések" arról, hogy több országgal is sikerült megállapodni, és cseppfolyósított földgázzal kiváltható az orosz import. Csakhogy eközben az orosz fél lecsökkentette a szállítást Németországba, miáltal recesszióba taszíthatja egész Európát – ismertette Hortay Olivér.
Az elszálló energiaárak miatt a német vállalatok ötöde már korlátozta termelését, az egyik legnagyobb cég pedig szorult helyzetbe került. A lakosságra kirótt különadóval próbálják megmenteni, azonban ez a tarifák emelkedésével együtt már olyan terhet jelent, amelyet a háztartások nem lesznek képesek kigazdálkodni.
Hortay Olivér szerint túl azon, hogy a különadó sem menti meg a cégeket, a középületek gázfelhasználását követően sor kerülhet lakossági korlátozásokra is.
A német kormány elhibázott gazdaságpolitikája és korábbi ellentmondásos nyilatkozatai lényegében egész Európára kihatnak – mutatott rá Hortay Olivér, hozzátéve, hogy a többi tagország legfeljebb tompítani képes az előidézett problémát, a német ipar visszaesése pedig az egész közösség versenyképességét veszélyezteti. A szakértő szerint Németországnak változtatnia kell, pragmatikus energiapolitikára van szüksége.