Gazdaság

Az adópolitika tagállami hatáskör

Az Európai Parlament szerdai határozatában „elítéli a nemzeti vétót”, miután Magyarország nem támogatta a globális minimumadó bevezetését – írta közösségi oldalán pénteken Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója.

Az adópolitika tagállami hatáskör
Orbán Balázs
Fotó: MTI/Soós Lajos

Az uniós intézmény döntése teljesen egyértelműen arról szól, hogy az Uniót egy nemzetek feletti, föderális állammá szervezze. Hiszen az adók meghatározásának, kivetésének és beszedésének joga – amelyet a történelemkönyvekből az „adó- és újonclétszám megszavazásának joga” néven ismerünk – a nemzetállami szuverenitás egyik legfontosabb jellemzője.

Amikor Magyarország nemet mondott a globális minimumadó elképzelésére, akkor a szerződésekben rögzített jogával élt – emlékeztetett Orbán Balázs. Mi azonban az európai baloldal nyomásgyakorlása ellenére sem támogatjuk ezt a javaslatot, mert a háború okozta gazdasági válságban nem az adóterheket kell növelni, hanem ösztönözni és támogatni kell a termelővállalatokat.

Kapcsolódó írásaink

Az adópolitika kulcsfontosságú a nemzeti szuverenitásban

ĀAz Európai Parlament tegnapi plenáris ülésén elfogadta a globális adómegállapodással kapcsolatos nemzeti vétókat kritizáló határozatot. Győri Enikő fideszes EP-képviselő szerint a határozat nem más, mint Magyarország ismételt pellengérre állítása