Gazdaság
Megmarad a kedvező, rozsdaövezeti lakásáfa
A 2023-as költségvetés-tervezet jelentős forrást szán otthonteremtő támogatásokra. Az állami támogatások ingatlanpiaci hatásainak vizsgálata most még korai, mivel a fent felsorolt információkat a Magyar Közlönyben közzétett, vonatkozó jogszabályok és rendeletek tartalmazzák majd, azonban amennyiben ezek változatlanul maradnak vagy bővülnek, az OTP Csoport az élethelyzetekhez igazodva biztosítani kívánja azokat – közölték lapunk megkeresésére.
Kérdésünkre elmondták még, a jelenleg érvényben lévő szabályozás értelmében minden új építésű, 2022. június 30. után használatba vett épületnek meg kell felelnie a csaknem nulla energiaigényű követelményszintnek, azaz a BB energetikai kategóriának.
Az ötszázalékos, kedvezményes áfa az újlakás-piacnak lendületet adott, ezt azonban egyre erőteljesebben ellensúlyozza a kivitelezési költségek és a telekárak növekedése, valamint az élénk kereslet is – jegyezték meg a szakértők.
A rozsdaövezeti fejlesztésekre vonatkozó áfa-visszaigénylés a barnamezős beruházások azon előnyét adta vissza, ami a kedvezményes lakásáfa kiterjesztésével átmenetileg elveszett, mivel a kijelölt rozsdaövezeti akcióterületeken a vevők gyakorlatilag áfa nélkül tudnak vásárolni.
Az áfa-visszaigénylés részletszabályait tartalmazó vonatkozó rendelet határidőt nem határoz meg, a rozsdaövezeti kedvezményes lakásáfa megmarad, azonban fontos feltétele, hogy a támogatás csak olyan számla alapján igényelhető, amely a lakás elhelyezkedése szerinti rozsdaövezeti akcióterületet lehatároló kormányrendelet hatálybalépésének napján vagy azt követően lett kiállítva – hívták fel a figyelmet.
Szintén fontos kritérium, hogy az igénylő az adásvételi szerződés megkötését és a teljes vételár kiegyenlítését követően, a tulajdonjogának az ingatlannyilvántartásba történő bejegyzését és a lakás teljes vételáráról kiállított számla vagy a vételár utolsó részletéről kiállított részszámla megfizetését követő naptári év szeptember 30. napjáig élhet az áfa-visszaigénylés lehetőségével.