Gazdaság
Megoldáskeresés az energiaválság árnyékában

Hortay Olivér posztjában arról ír, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy „történelmi megállapodást” kötött az izraeli és egyiptomi energiaügyi miniszterekkel.
A megállapodás értelmében az EU Egyiptomon keresztül vásárol majd izraeli cseppfolyósított földgázt.
A nyilatkozatok szerint a „jelentős mennyiségű gáz hozzájárul az európai energiabiztonsághoz” és „segít megszabadulni az orosz energiafüggőségtől.”
A bejelentés időzítése sokatmondó: Brüsszel intenzíven dolgozik gázembargós javaslatán, amit - az előzetes információk alapján - már a következő EU csúcson az asztalra akar tenni.
A hír végigsöpört a nyugati sajtón és a nyilatkozat alapján számos cikk azt sugallja, hogy a megállapodás megoldást jelenthet az orosz gázfüggőségre. A számok azonban egészen mást mutatnak. A megállapodás 2022-re mindössze 2 milliárd köbméter többletgázt biztosít az EU-nak - emeli ki.
Az Unió a tavalyi évben 155 milliárd köbmétert importált Oroszországból (a korábbi években még többet), amit a Bizottság - a most készülő hetedik szankciós csomag keretében - 100 milliárddal szeretne csökkenteni az idei év végéig. Ebből 50 milliárd köbmétert cseppfolyósított földgázzal helyettesítene.
A megállapodás tehát nem kínál érdemi megoldást az EU orosz gázfüggőségére és nem támasztja alá a brüsszeli embargós tervek realitását. Ráadásul, az infrastrukturális és gazdasági problémák továbbra is fennállnak - véli Hortay.
Az EU nem rendelkezik megfelelő befogadási és szállítási kapacitással a vezetéken keresztül érkező gáz rövid távú pótlásához-írta Hortay Olivér.
Arról pedig, hogy az új gázbeszerzés mennyibe kerül majd az európaiaknak - a korábbi amerikai hosszú távú szerződéshez hasonlóan - most sincs információ, de minden bizonnyal nem lesz olcsó- vélekedik Hortay.