Gazdaság
LNG-csapdába kormányozhatja magát Berlin
A környezetvédők szerint a cseppfolyósföldgáz-terminálok több problémát okozhatnak, mint amennyit megoldanak

A BUND – a Föld barátai nevű szervezet szakértője, Oliver Powalla a szervezet oldalán megjelent interjúban kijelentette, hogy Németország az LNG-terminálok tervezett építésével csak azt éri el, hogy további évtizedekre betonozza be a fosszilis energiahordozók általi függését.
A jelentős LNG-szállító országok, mint Katar, általában akár több évtizedre szóló hosszú távú megállapodásokat kötnek – magyarázta Powalla. Pont emiatt a hosszú távú szerződések miatt az olyan közel-keleti országok, mint Katar LNG-kapacitása már jelenleg is le van kötve, ezért naivak azok a nyugat-európai elképzelések, miszerint ezeken az országok gyorsan képesek lennének pótolni a kieső orosz gázt az európai piacon.
A német kormány korábban kijelentette ugyan, hogy az újonnan épített termináloknak később könnyen átalakíthatónak kell lenniük a „zöldhidrogén” kezelésére is, így biztosítva, hogy 2045-re karbonsemleges legyen az ország gazdasága. A környezetvédők ugyanakkor szkeptikusak. A
nemrég nyilvánosságra hozott új német szabályozás a kivitelezés gyorsítása érdekében éppen eltörölné a környezeti hatásvizsgálatot az LNG-terminálok tervezésekor, így nincs semmiféle garancia arra, hogy bármilyen környezetvédelmi követelmény érvényesülhet ezeknél. A szervezet amiatt is aggódik, hogy ennek a könnyítésnek hatása lehet majd más infrastrukturális projektekre is.
Powalla az interjúban kifejtette aggodalmait az LNG kitermelésének repesztétes technológiájával kapcsolatban is. Kiemelte, hogy ez óriási veszélyt jelent a természetre, és az emberekre egyaránt. A repesztés során ugyanis rendkívül káros vegyi anyagokat használnak a földgáznak az alsóbb kőzetrétegekből való kinyeréséhez. Ennek a többek között vízből, homokból és vegyszerekből álló keveréknek talajba jutása ráadásul olyan anyagokat is kioldhat a kőzetből, mint például a higany. Ez a vegyszeres keverék pedig ezután könnyen bejuthat a talajvízbe, és elszennyezheti az ivóvizet, ami közvetlenül veszélyezteti a kitermelés közelében élő embereket.