Gazdaság
Kitüntették a szabadalomban elöljáró úttörő cégeket
Az ökoszisztéma-támogatási innovációs programok komplex segítséget nyújthatnak a jövőben

Az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) 2000-ben döntött arról, hogy április 26-át a szellemi tulajdon világnapjává nyilvánítja. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Dísztermében tartott tegnapi díjátadón Palkovics László innovációs és technológiai miniszter gondolatait Bódis József (képünkön), az Innovációs és Technológiai Minisztérium felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára tolmácsolta. Kiemelte: a mai világnak központi témája a jobb jövő építése az innováció által, a fiatalok megszólítása.
Számukra az a legfőbb feladat, hogy a fiatal feltalálók, alkotók, startupperek és vállalkozók igényeire olyan programot dolgozzanak ki, amely a fiatalok innovációs törekvéseinek ösztönzését és támogatását szolgálja. Összetett, együttműködésre épülő munka ez, az egyetemi szféra, az ipari világ és a támogató rendszerek közös munkája. A négy éve létrehozott, egyetemeknek szánt ökoszisztéma-támogatási innovációs programok komplex segítséget nyújthatnak a jövőben a szabadalmak növelése érdekében. A pandémia alatt kiderült, azok a gazdasági és kultúrális szférában dolgozók, akik megfelelően élnek a szabadalommal, erősebbnek bizonyulnak– tette hozzá.
Felszólalt Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnöke is, aki szerint az, hogy a szellemitulajdon-jogainkkal miként bánunk, a versenyképesség nagyon fontos eleme lehet. Nemzetközi viszonylatban elmaradunk az oltalmak arányában, ami negatívan kihat a gazdaság egészére, és ha nem vagyunk tudatosak, elveszítjük a piacunkat. Tudni illik, hogy egy kis-, illetve közepes vállalkozásnak az az egyedüli túlélési esélye, ha a fenntartható finanszírozása és a tőkevonzó képessége megmarad. Az oltalom megléte olyan nem anyagi vagyonelem, amely képessé tesz egy céget arra, hogy finanszírozható legyen, mert a szellemi vagyon könnyen likvidálható, eladható, továbbértékesíthető – tette hozzá.
Ezután Czigány Tibor, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora szólalt fel, szerinte az új innovációsökoszisztéma-támogatás révén látszik a fejlődés: idén már kilenc szabadalmioltalom-igényt nyújtottunk be a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához.
A köszöntőket követően átadták az idei Millenniumi Díj elismeréseket. A kitünetést a CSOMIÉP Beton és Meliorációs Termékgyártó Kft., a többek közt digitális terméktervezéssel, vállalati arculattervezéssel is foglalkozó Maform Kft., a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, az Országos Mentőszolgálat; a magyar kórusként és színtársulatként definiálható Soharóza Közhasznú Egyesület, és a biotechnológiai ipar egyik meghatározó szereplője, a Solvo Zrt. kapta.