Gazdaság
Magyarország három fő intézkedéssel csökkentené az elszabadult európai energiaárakat

A Századvég Energia- és Klímapolitika üzletágának vezetője posztjában felsorolja ezeket:
- Az európai kibocsátás-kereskedelmi rendszer ideiglenes felfüggesztése.
Az Európai Bizottság szerint az áremelkedés körülbelül 20 százalékáért a kvótapiac felelős. Csakhogy a jelenlegi helyzetben nincs szükség az energiaárak mesterséges emelésére, mert az nem jár környezetvédelmi haszonnal, de veszélyezteti Európa versenyképességét - véli.
- A bioüzemanyagok kötelező bekeverésének átmeneti kivezetése.
A bekeverés önmagában 20-30 forinttal emeli az üzemanyagárakat. Mivel a bioüzemanyagok egy részéhez Európa ukrán alapanyagot használ, a költség tovább emelkedhet. Ráadásul a bioüzemanyagok előállítása csökkenti az élelmiszertermelésre alkalmas földterületek nagyságát, ami súlyosbítja a kibontakozó élelmezési válságot - emeli ki Hortay Olivér.
- A földgáz- és villamosenergia-árak szétválasztása.
Európában a legnagyobb nehézséget a gázárak emelkedése okozza, ami – a jelenlegi árampiaci modellben – magával húzza a villamosenergia-árakat is és ezzel átfogó energiaválságot eredményez - írja.
Korábbi posztjában a szakértő úgy fogalmaz: Európában a villamosenergia-árakat elsősorban a gázárak alakulása határozza meg.
Az energiaválság és a háború leginkább a gázellátást érinti, de az európai árampiaci modell miatt, a szűkös gázkínálatból fakadó áremelkedés a villamosenergia-árakban is megjelenik. A két piac függetlenítése mérsékelheti a terheket, így érdemes megfontolni egy új modell bevezetését - véli Hortay.