Gazdaság
Téves információkkal manipulálják a közvéleményt

Az Európai Unió földgázfogyasztásának negyven százalékát orosz import fedezi. Az unió infrastrukturális adottságai és a világpiaci helyzet rövid távon nem teszik lehetővé Oroszország kiváltását.
Az elmúlt hetekben mégis több politikus és vállalatvezető az adatok és a következmények elferdítésével próbálta a szankciók támogatásának irányába terelni az európai közvéleményt.
Az Európai Bizottság energiaügyi biztosa, Kadri Simson úgy fogalmazott: „Tanulmányok szerint az emberek minden tagállamban készek személyes áldozatokat hozni a magasabb energiaárak elviselésével és esetenként a vállalatok versenyképességének csökkenésével azért, hogy Európa megmutassa az agresszornak, hogy hol a helye.”
Mint kiderült, a valóságban azonban másfél hét nem elegendő egy európai szintű kutatás elvégzéséhez, a háború előtti európai szintű kutatások pedig azt mutatták, hogy az európaiak egyre jobban tartanak az energiaárak emelkedésétől, ami a szankciók kiterjesztésének borítékolható következménye. A közleményből az is ismeretes, hogy a téves információk a magyar közéletben is megjelentek.

Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció Európai Parlamenti képviselője egy interjúban azt mondta, hogy az európai gáztartalékok egy évre elegendőek, holott az európai tárolók töltöttségi szintje rendkívül alacsony, a rendelkezésre álló gázmennyiség mindössze néhány heti igény kielégítésére lenne elegendő.
Fontos megjegyezni, hogy az energetikai szankciókat támogató politikusok félrevezető nyilatkozatai súlyos károkat okozhatnak az Európai Uniónak, a szankciók tényleges bevezetése pedig gazdasági válságot, ellátási nehézségeket és drasztikusan növekvő inflációs nyomást eredményezne.