Gazdaság

Dinamikus növekedés várható a kiskereskedelemben

Az ünnepi készülődés következtében nőtt a forgalom novemberben, várhatóan a decemberi számok azt mutatják majd, hogy a bővülés folytatódott – mondta Cseresnyés Péter

A KSH pénteki közlése szerint az ipari termelés volumene két hónap csökkenés után 2,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva 2,1 százalékkal nőtt a termelés. Tavaly novemberben 3,8 százalékkal nőtt a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt az előző év azonos időszakához képest – jelentette be pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Dinamikus növekedés várható a kiskereskedelemben
A megvalósult béremeléseknek köszönhetően nőtt az elkölthető jövedelem
Fotó: MH/Purger Tamás

Részben a 13. havi nyugdíj visszaadása, a 25 év alattiak adókedvezménye, a családosok adó-visszatérítése és az eddig bejelentett béremelkedések miatt jelentősen nő az emberek jövedelme, amelyet el fognak költeni a kiskereskedelemben, ezért ezen a területen idén dinamikus növekedésre lehet számítani – mondta Cseresnyés Péter.

Az ünnepi készülődés miatt nőtt meg novemberben a kiskereskedelmi forgalom, várhatóan a decemberi számok is azt mutatják majd, hogy a bővülés folytatódott – mutatott rá az Innovációs és Technológiai Minisztérium kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára pénteken az M1-en a KSH legfrissebb adataira reagálva.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője lapunknak kifejtette: a havi alapon mért 2,9 százalékos növekedés az ipari termelés volumenében rendkívül erősnek számít. Ezzel összhangban a termelés a nyers adatok alapján 2,6 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi értéket 2021 novemberében. Ez egyben azt is jelenti, hogy a nyári visszaesést is ledolgozta az ipar, és a termelés szintje nagyjából visszatért a tavasszal látott szintre.

Azonban a pozitív változást és bizakodást ugyanakkor némileg árnyalja a friss kiskereskedelmi adat. A novemberi 3,8 százalékos év/év növekedés ugyanis jelentősen elmarad a várakozásoktól. Ami igazán meglepő, hogy havi alapon 0,2 százalékkal zsugorodott a forgalom volumene – tette hozzá az elemző.

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője közleményében arról írt, hogy az első tíz hónapban 9,9 százalékkal bővült az ipari termelés. A növekedéshez a feldolgozóipari alágak többsége hozzájárult, azonban a legnagyobb súlyú járműgyártás továbbra is számottevően csökkent.

Mint kiderült, a KSH heti monitorja szerint december 4–31. között a bolti kiskereskedelem forgalma a pénztárgépek jelentései alapján 11,7 százalékkal bővült a két évvel korábbihoz képest, ami lényeges gyorsulást mutat a korábbi hónapokhoz képest, ezt azonban részben az árváltozások is okozzák. A forgalom növekedését a fokozatos nyitás után támogatja a munkaerőpiac teljes helyreállása, valamint a korlátozásokkal nem érintett ágazatokban továbbra is dinamikus a bérnövekedés, egyes ágazatokban pedig megjelent a munkaerőhiány, ami további érdemi bérnövekedéshez vezethet – magyarázta.

Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője kifejtette: a decemberi magas frekvenciás adatok és a beszerzésimenedzser-index alakulása szerint az ipar ismét növekedést hozhat. Ugyanakkor a külső környezet továbbra sem támogató, az ötödik hullám okozta bizonytalanság negatív hatása egyelőre nehezen becsülhető. Ezzel szemben a kiskereskedelmi növekedést az üzemanyag-kereskedelem alacsony bázisa is segítette, amelynek hatása még májusig támogató lesz. A fogyasztás bővülését dinamizálhatja egyrészt az erőteljes bérnövekedés, másrészt a következő félévre előirányzott, nagy volumenű kormányzati transzfercsomag is – nyomatékosította az elemző.

Ipart segítő vállalati rezsicsökkentés

A járműiparnak, az új kapacitások létrejöttének és a vállalati rezsicsökkentésnek köszönhető, hogy a magyar ipar hónapok óta ilyen jól teljesít – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és -szabályozásért felelős államtitkára pénteken az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataira reagálva.

A KSH pénteki közlése szerint tavaly novemberben az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva 2,1 százalékkal nőtt a termelés. Az előző hónaphoz viszonyítva 2,9 százalékkal emelkedett a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás.

György László hozzátette, a magyar mikro-, kis- és közepes vállalkozások számára elérhető rezsicsökkentéssel csaknem félmillió vállalkozásnak a rezsijét sikerült az egyetemes szolgáltatás díja alatt tartani. Rámutatott, hogy Lengyelországban és Szlovákiában január 1-jén 15–24 százalék közötti mértékben emelkedett az áram, illetve 10–54 százalék közötti mértékben a gáz ára a vállalkozások számára. Ezzel szemben félmillió magyar vállalkozás változatlan áron kaphatja az áramot és a gázt, úgy, mint 2021-ben, ami nagyon jelentős versenyképességi előny.
(MOA)

Kapcsolódó írásaink