Gazdaság

Függetlenségre tanít az energiaválság

Ellátásbiztonság és szuverenitás

A járványhelyzet miatt energia-, nyersanyag- és áruhiány fenyegeti a világ- és az európai gazdaságot – írta a Századvég Gazdaságkutató Zrt. tegnapi sajtóközleményében. Elmondásuk szerint az általános kínálati szűkület miatt egyre fontosabb kérdés az önellátás és szuverenitás.

A stratégiai autonómia, az energetikában és a mezőgazdaságban kialakítandó szuverenitás a magyar miniszterelnök és a francia elnök közötti megbeszéléseknek is kiemelt témája volt. A Klímapolitikai Intézet és a Századvég együttműködésében egy harminc országra kiterjedő közvélemény-kutatás alapján az európai állampolgárok csaknem kilencven százaléka fontosnak tartja, hogy az országok lehetőség szerint ne szoruljanak rá olyan stratégiai erőforrásokra és árucikkekre, mint a víz, a termőföld, az élelmiszer vagy az energia – magyarázták.

Kiemelték: a járványnak köszönhetően a külső kereslet kielégítése helyett az országok belső igényeik kiszolgálására helyezték át a hangsúlyt. Az osztrák és német médiában a hatóságok tájékoztatást adtak arról, mit kell tennie a lakosságnak abban az esetben, ha áramkimaradások lesznek. Romániában több tízezer háztartás maradt fűtés és meleg víz nélkül. Európában számos energiaszolgáltató ment tönkre. Az ellátásbiztonság az élet egyik legfontosabb kérdésévé vált – hangsúlyozták.

Kapcsolódó írásaink