Gazdaság
Ismét megugrott az építési kedv a családi házaknál
Az energiahatékony új lakások vásárlására vagy építésére elérhető kedvező kamatozású NHP Zöld Otthon Hitel tovább pezsdítheti az ingatlanpiacot

Élénkülés látszott a budapesti újlakás-piacon miután bejelentették, hogy 2021 januárjától ismét ötszázalékosra csökken az áfakulcs. A Takarék Index elemzői azzal számolnak, hogy az energiahatékony új lakások vásárlására vagy építésére elérhető NHP Zöld Otthon Hitel tovább pezsdítheti az ingatlanpiacot, mert kedvező kamatozású forrást biztosít a vásárlók számára, ráadásul a csokot igénylőknek nullaszázalékos hitelkamat mellett érhető el.
A kiadott építési engedélyek száma 2020 utolsó negyedévében nem mutatott drasztikus növekedést. Az idei első negyedévben az egy évvel korábbi alatt maradt, a második és harmadik negyedév viszont jelentősen javuló számokat hozott. Így az idei év első kilenc hónapjában több mint 22 ezer engedélyt adtak ki, harminc százalékkal többet, mint egy évvel korábban – derül ki a Takarék Index tegnapi közleményéből.
Jelentős különbség mutatkozott 2020-ban és 2021-ben a társasházi és a családi ház jellegű építések dinamikájában. Ez utóbbi tavaly jóval kevésbé esett vissza az előző évekhez képest, a társasházi építéseknél drámaibb volt a csökkenés. A társasházi lakásépítési engedélyek lassabb felfutása nem meglepő, egy társasházi projekt előkészítése és engedélyeztetése hosszabb időt vehet igénybe – tették hozzá.
Budapesten a 2021 januárja és szeptembere között nem látszott javulás az engedélyek számában. Az első negyedév alacsony számot hozott, majd a második negyedévben volt egy jelentős ugrás, de a harmadik ismét mérsékeltebb engedélyezési eredményt mutatott. A budapesti piac lassabb indulásának hátterében szintén a projektek mérete és a hosszabb előkészítés állhat – magyarázták.
Az idei év első három negyedévben a megyei jogú városokban emelkedett az egyszerű bejelentések száma a tavalyi év azonos időszakához képest, emellett élénkültek a társasházépítések is – írták. A kiadott engedélyek száma január és szeptember között meghaladta a 2020 azonos időszakit.
A városokban a családi házak építése jóval magasabb arányt képvisel, mint a megyei jogú városokban, de itt is igaz, hogy jelentős emelkedés volt az egyszerű, és a nem egyszerű bejelentésekben is. A községekben, ahol elsősorban családi házakat építenek, tavaly sem esett vissza a kiadott engedélyek száma.
Az idei év első kilenc hónapjában pedig még jelentősebb volt az építési kedv. Az egyszerű bejelentések száma megközelítette a hatezret, ami a tavalyihoz képest 58 százalékos emelkedést jelentett – részletezték.