Gazdaság
Kettősség az építőiparban
Hétindító. Elképzelhető, hogy a jegybank, átértékelve korábbi jelzését, a várt 15 bázispontos emelésnél nagyobb mértékben növeli majd irányadó rátáját novemberi ülésén

Holnap publikálja a KSH az októberi inflációs adatot. Szeptemberben a fogyasztói árak éves alapon 5,5 százalékkal nőttek, amely várakozásaink szerint októberben elérhette vagy megközelíthette a hat százalékot. Az infláció alakulásában több tényező játszik szerepet: egyrészt az év elején végrehajtott jövedékiadó-emelések, másrészt a világpiaci olajár alakulása az üzemanyagárakon keresztül, harmadrészt pedig az energiaárak emelkedése, amely a hatósági árak miatt ugyan közvetlenül nem jelenik meg a fogyasztói árindexben, azonban emeli a vállalatok költségeit – fejtette ki lapunknak Molnár Dániel, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. makrogazdasági elemzője.
Hozzátette, az emelkedő infláció és a régiós jegybankok (cseh és lengyel) vártnál gyorsabb ütemű kamatemelései nyomán elképzelhető, hogy a jegybank – átértékelve a korábbi jelzését – a várt 15 bázispontos emelésnél nagyobb mértékben növeli majd irányadó rátáját novemberi ülésén és nem várja meg a decemberi Inflációs jelentést.
Elmondta még, ugyancsak holnap teszi közzé a Pénzügyminisztérium az államháztartás központi alrendszerének októberi helyzetére vonatkozó gyorstájékoztatóját. Ennek keretében várhatóan tovább emelkedett a szeptemberi, mintegy 2300 milliárd forintos pénzforgalmi hiány, azonban a kitűzött 7,5 százalékos GDP-arányos ESA-hiányt ez nem veszélyezteti.
Bevételi oldalról a költségvetés kedvező helyzetben van, mivel a gazdaság újraindulása, a vártnál gyorsabb gazdasági növekedés pozitív hatással van az adóbevételekre. Kiadási oldalról a gazdaság újraindításával kapcsolatos kiadások, a hazai forrásból megvalósított beruházások, az uniós támogatások előfinanszírozása, a családtámogatások, valamint a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásokra fordított kiadások emelkedhettek.
A szerdai nap talán legfontosabb gazdasági eseménye az októberi inflációs adat közlése lesz az Egyesült Államokból. A világ legnagyobb gazdaságában szeptemberre évtizedes csúcsra, 5,4 százalékra emelkedett a pénzromlás üteme – mutatott rá Molnár Dániel. Az áremelkedésben elsősorban az energiaárak játszanak döntő szerepet. A gyors áremelkedésre válaszul a Fed már döntött az eszközvásárlási programjának visszafogásáról, annak ellenére is, hogy a teljes foglalkoztatás állapotát még nem érte el az Egyesült Államok gazdasága. A magas inflációt a Fed továbbra is átmeneti tényezőkkel indokolja.
Pénteken publikálja a KSH a szeptemberi építőipari adatot. Júliusban és augusztusban csökkent havi alapon az építőipar teljesítménye. Az alacsony bázis miatt éves alapon mindenképpen növekedésre számítanak a Századvégnél. Az építőipart jelenleg kettősség jellemzi: keresleti oldalról magas megrendelés-állomány, míg kínálati oldalról alapanyag-hiány és emelkedő költségek. Hosszabb távon a magas kereslet fennmaradhat az új uniós fejlesztési ciklus beindulásával, valamint a családok számára meghirdetett támogatások (otthonfelújítás, csok) eredményeképp.
Pénteken teszi közzé a KSH emellett a szeptemberi ipari adat második becslését. Az első becslésből tudjuk, hogy az ágazat havi és éves alapon is kismértékben visszaesett, azonban a részletes ágazati bontást vagy a szektor rendelésállományának alakulását a statisztikai hivatal csak később közli. A szeptemberi visszaesésben elsősorban a globális félvezetőhiány miatti járműipari gyárleállások (Suzuki, Mercedes) játszottak közre, míg más ágazatban, mint az élelmiszeriparban, bővült a ter-melés.
Szintén pénteken ismerteti az Eurostat a szeptemberi ipari adatokat az Európai Unió vonatkozásában. Az augusztusi adatok visszaesést mutattak, és a már publikált német statisztika alapján szeptemberben is mérséklődésre lehet számítani az övezet vonatkozásában. Az ipari termelés visszaesésében a chiphiány, az alapanyaghiány, valamint az energiaárak dinamikus emelkedése játszik jelentős szerepet uniós szinten is.