Gazdaság
A kormány célja, hogy a fiataloké legyen a jövő
Magyarország élen jár a beoltottak arányában Európában, ennek köszönhetően már április elején megkezdhettük a gazdaság fokozatos újraindítását – mondta lapunknak Schanda Tamás

– A karbonmentes, a villamosenergia-többlet innovatív tárolását elősegítő fejlesztésekre hatmilliárd forint keretösszegű pályázatot írtak ki. Mit lehet erről tudni?
– A magyar kormány nemcsak beszél a környezet megóvásáról, hanem cselekszünk is a tiszta Magyarország érdekében. Valójában erre szolgálnak a Klíma- és természetvédelmi akcióterv intézkedései. Az élet minden területén olyan újításokat, szabályokat vezettünk, illetve vezetünk be, amelyek hozzásegítenek minket ahhoz, hogy a teremtett világ értékeit minél jobb állapotban őrizhessük meg és adhassuk tovább a következő nemzedékeknek.
A fenntarthatóság és a gazdasági növekedés szerintünk összebékíthetők, leginkább az innovatív megoldások és technológiák elterjesztésével. A hatmilliárd forintos keretösszeggel elindult a „Karbonmentes, többlet villamos energia innovatív elektrokémiai tárolását elősegítő fejlesztések megvalósítása” pályázaton 1-3 milliárd forintot igényelhetnek az önállóan vagy konzorciumban próbálkozó cégek, kutatók.
A vissza nem térítendő támogatásból a nyertesek a projekt költségének akár háromnegyedét fedezhetik, ennek az összegnek a kilenc százaléka előlegként is felvehető. A pályázatokat elektronikus úton, június 12-ig lehet benyújtani. A pontos részleteket, feltételeket a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal honlapján olvashatják el az érdeklődők. Párhuzamosan fut a hulladékhő hasznosítási lehetőségeinek feltárását célzó kiírás is, abban összesen ötmilliárd forinttal ösztönözzük a környezetbarát innovációt.
– Hol tart a Klíma- és természetvédelmi akcióterv végrehajtása?
– A közlekedés zöldítésétől az illegális hulladéklerakók felszámolásáig a tervezett ütemben haladunk előre a Klíma- és természetvédelmi akcióterv végrehajtásában. Persze a baloldalra most sem számíthatunk – ők csak akkor állnak ki a környezet védelme mellett, amikor jelszavakat kell skandálni. Amikor valódi tettekre van szükség, még arra is képtelenek, hogy az Országgyűlésben megszavazzák a szükséges változtatásokat. Nem támogatták a 2050-re előirányzott teljes klímasemlegességet megcélzó klímavédelmi törvényt sem. Nem baj, megszoktuk már, hogy szembeszélben kell dolgoznunk. Szerencsére ebben a munkában sem vagyunk egyedül: a magyar emberek túlnyomó többsége a szövetségesünk.
– Fokozatosan újranyitott az ország, a fogyasztóvédelem folyamatos ellenőrzéseket tart. Mik a tapasztalatok? Betartják az üzletek az előírásokat?
– Magyarország élen jár a beoltottak arányában Európában, ennek köszönhetően már április elején megkezdhettük a gazdaság fokozatos újraindítását. Ismét kinyithattak a nem napi fogyasztási cikket árusító boltok is, de az üzlethelyiség méretéhez igazodva egyszerre csak annyi vásárlót engedhetnek be, hogy a védőtávolság biztonsággal betartható legyen. A vásárlóteret és a bevásárlókocsikat folyamatosan fertőtleníteniük kell, a vevők számára kézfertőtlenítőt kell biztosítaniuk.
A fogyasztóvédelmi hatóság egy hónapja ellenőrzi, hogy a kereskedők eleget tesznek-e a veszélyhelyzeti szabályoknak. A kormányhivatalok munkatársai a felkeresett 2631 üzlet közül 383 helyszínen tapasztaltak jogsértést, az esetek több mint felében a kézfertőtlenítő hiányát. Nagyjából egyforma mértékben, mintegy 160-160 helyszínen fordult elő, hogy a bolt nem tartatta be a létszámkorlátozást vagy elmulasztotta kihelyezni a bejárathoz az egy időben beengedhető fogyasztók számáról szóló tájékoztatást. A jogsértő gyakorlatot a vállalkozások többsége azonnal, gyakran még az ellenőrzés ideje alatt kijavította.
Így bírságot mostanáig nem kellett kiszabni, és mindössze huszonhat esetben volt szükség a hiányosságok pótlására kötelező határozat kiadására. Mintegy 140 hibázó utóellenőrzése is megtörtént már, és a másodszori próbálkozásra ezeken a helyszíneken már semmi kifogásolnivalót nem találtak a kollégák. A hazai kiskereskedelem tehát nemcsak a folyamatos áruellátás zavartalan fenntartására képes a járványhelyzetben, hanem cégei mindent megtesznek a vevők és munkatársaik egészségének védelme érdekében is.
– Ezzel párhuzamosan új értékesítési csatornák is teret nyertek.
– Korábban sosem tapasztalt felfutásban van a biztonságos és kényelmes online értékesítés, a webshopok a koronavírus magyarországi megjelenése óta harmadszor döntötték meg minden korábbi forgalmi rekordjukat. Az internetes és csomagküldő kereskedelemben idén márciusban 140 milliárd forintért vásároltunk.
– Ha a szakképzést nézzük, sikeresen zajlanak az érettségik. Elmondható, hogy egyre többen választják a technikumokat?
– A kormány célja, hogy a magyar fiatalok a jövő nyertesei legyenek, ezért korszerűsítettük és támogatjuk folyamatosan a felsőoktatás mellett a szakképzést is. A 2020-ban megújult rendszer minden fiatal számára biztosítja, hogy a szándékaihoz és készségeihez legjobban illeszkedő, a munkaerőpiacon jól értékesíthető, tisztességes bért biztosító ismereteket sajátíthasson el.
A szakképzés a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően sokféle életpályát alapozhat meg. Az ötéves technikumok érettségit is adnak, ezzel megkönnyítik a továbblépést a szakirányú felsőoktatásba. A diákok tavaly ősztől ösztöndíjat és akár munkabért is kapnak, a vállalkozásokkal fenntartott egyre szélesebb kapcsolatrendszernek köszönhetően gyakran a leendő munkaadójuknál szerezhetnek gyakorlati tapasztalatokat. E kétségtelen előnyöket egyre több fiatal, egyre több család ismeri fel: a nyolcadik után továbbtanulók közül a legtöbb diákot idén is technikumba vették fel.
– Mi lehet a fő oka a szakképzés növekvő népszerűségének?
– A megújult szakképzési rendszerben a technikumok és szakképző iskolák versenyképes tudást és valódi szakmai tapasztalatot kínálnak, ahol a gyakorlati ismeretek elsajátításán van a hangsúly. A szakképzés népszerűségének növekedése új lehetőségeket teremt a gazdasági szereplők számára is. A cégek már tanulóidejük alatt fokozatosan bevonhatják a diákokat a termelésbe, részt vállalhatnak az általuk alkalmazott technológiákat és a vállalati kultúrát ismerő munkavállalók képzésében.
Az új rendszerben a duális partnerek jelentős mértékű, tanulónként akár havi kétszázötvenezer forint összegű adókedvezményben részesülhetnek. A szakképzés biztosítja a felkészült szakmai utánpótlást a termelő vállalkozásoknak, de a mérnökképzés előszobájaként egyenes utat nyit a szakirányú felsőoktatásba is.
A technikumok elvégzése után egy fiatal élethelyzetétől, karrierterveitől függően választhatja az azonnali elhelyezkedést is, egyre több esetben olyan cégnél, amelynek technológiáját, vállalati kultúráját már a tanulóévei alatt megismerte. De az érettségi birtokában tovább is tanulhat, akár egy olyan egyetemen, amely szakképzési együttműködésekben szűri ki az ígéretes tehetségeket, és középfokú szakirányú tanulmányait akár creditekben is elismeri.