Gazdaság

A kormány mindent elkövet a munkahelyek megtartásáért és létrehozásáért

A kormány minden elkövet a munkahelyek megtartásáért, újak létrehozásáért - hangsúlyozta Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára pénteken az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal pénteken közzétett adatait kommentálva. 

A kormány mindent elkövet a munkahelyek megtartásáért és létrehozásáért
Januárban 5,0 százalékos volt az új módszertannal számolt munkanélküliségi ráta
Fotó: Pixabay

Felhívta a figyelmet arra, hogy a Európai Unió valamennyi tagállamában január elsejétől megváltozott a számítás módszertana, ennek egyik lényeges eleme, hogy a gyesen és gyeden lévőket is munkavállalóként tartják számon. Az új módszertannal készülő számadatok a korábbi időszakhoz történő viszonyításban zavart okozhatnak.

Bodó Sándor elmondta, Magyarországon januárban 4 millió 537 ezren dolgoztak, a munkanélküliség 5 százalékos volt, ugyanakkor a mostani helyzetben jó adat a 71,1 százalékos foglalkoztatási ráta. 

Kiemelte, hogy a november-január közötti időszakban a foglalkoztatottak száma 4 millió 601 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékos volt.

Megjegyezte, hogy a közfoglalkoztatottak száma az előző időszakhoz képest 10 ezerrel kevesebb, a külföldi telephelyeken dolgozók száma 36 ezerrel csökkent.

Bodó Sándor jelezte, hogy az ágazatoknál nincs jelentősebb változás, az infokommunikáció, a tudományos ágazat, az építőipar, a kereskedelem egy része, a pénzügyi szektor tartja magát, itt nincs létszámcsökkenés. A legnehezebb helyzetben van a turizmus, vendéglátás, szállítás, raktározás ágazat. 

Elmondta, a már elindított programokat kell menedzselni. A programok célirányosak, példaként említette, hogy a 25 év alattiak számára, a 8 általános iskolai végzettséggel rendelkezőknek szóló programban eddig 5-6 ezerre tehető a támogatást igénybe vevők száma, ami havi 100 ezer forint 6 hónapon keresztül.

A legnagyobb program az ágazati bértámogatás, 110 ezer fölött van azoknak a száma, akik támogatásban részesültek. Fontos a kutatás-fejlesztés-innováció segítése, ahol magasan képzett munkaerő megtartásában tudnak segíteni, hogy a jelenlegi tudás minél előbb a gyártószalagokon is megjelenjen - mondta Bodó Sándor.

Januárban 5,0 százalékos volt az új módszertannal számolt munkanélküliségi ráta 

Januárjában a munkanélküliek száma 238 ezer volt, ami az előző év azonos időszakához képest 54 ezerrel magasabb. A munkanélküliségi ráta 0,8 százalékponttal, 5,0 százalékra  emelkedett - közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hangsúlyozva, hogy január 1-jétől a nemzetközi szabályozással összhangban változtatott a módszertanon. 

Decemberhez képest a munkanélküliek száma 38 ezerrel, a munkanélküliségi ráta 0,8 százalékponttal nőtt. 

A 2020. november-2021. januári háromhónapos időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 209 ezer volt, 49 ezerrel több, mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta 4,3 százalékos értéke 1,0 százalékponttal volt magasabb az előző évinél.

A 15-74 éves munkanélküliek száma 49 ezerrel, 209 ezerre, a munkanélküliségi ráta 1,0 százalékponttal, 4,3 százalékra emelkedett. A munkanélküliek számában megjelent a foglalkoztatottak számának 26 ezres csökkenése valamint a munkaerőpiacra frissen belépő, 23 ezer új álláskereső.

A 15-24 éves fiatal munkanélküliek száma 40 ezerre, munkanélküliségi rátájuk 2,3 százalékponttal, 13,0 százalékra nőtt. Az összes munkanélküli közel ötöde a fiatalok köréből kerül ki. A 25-54 éves korosztály munkanélküliségi rátája 0,9 százalékponttal, 3,9 százalékra, az 55-74 éveseké 1,4 százalékponttal, 3,2 százalékra emelkedett.

A férfiak körében a munkanélküliek száma 22 ezerrel, 108 ezerre, a munkanélküliségi ráta 0,8 százalékponttal, 4,2 százalékra nőtt, míg a női  munkanélküliek száma 27 ezerrel, 101 ezerre, a munkanélküliségi ráta 1,2 százalékponttal, 4,5 százalékra emelkedett.

A munkakeresés átlagos időtartama 9,4 hónap volt, a munkanélküliek 28,9 százaléka legalább egy éve keresett állást.

A KSH bejelentette, hogy januártól a nemzetközi szabályozással összhangban megváltozott módszertant alkalmaz. Ezután a gyed, gyes mellett dolgozókon túl azok a - korábban inaktívnak vagy munkanélkülinek számító - személyek, vagyis a gyermekgondozási ellátás igénybevétele miatt tartósan távollevők is foglalkoztatottnak minősülnek. Azok tehát, akik a gyermekgondozási ellátás igénybevétele előtt dolgoztak utoljára, a távollét idején pénzbeli juttatásban részesülnek, és az ellátás igénybevételét követően visszatérhetnek a korábbi munkahelyükre.

Kapcsolódó írásaink