Gazdaság

Javultak a keresetek 2020-ban

Tavaly októberben a bruttó átlagkereset 397 400 forint volt, 8,8 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban; az első tízhavi bruttó átlagkereset 395 300, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 262 900 forintot ért el, mindkettő 9,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest - közölte szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Javultak a keresetek 2020-ban
Az első tízhavi bruttó átlagkereset 395 300 volt tavaly
Fotó: MH/Papajcsik Péter

A 3,0 százalékos tavaly októberi inflációval számolva a reálkeresetek éves emelkedése 5,6 százalékos volt.

A közfoglalkoztatottak nélkül számolva 408 100 forint volt az októberi átlagkereset, 8,7 százalékkal több az egy évvel korábbinál.

A legalább öt alkalmazottat teljes munkaidőben foglalkoztató vállalkozásoknál 9,4 százalékkal nőtt az átlagkereset a szeptemberi 9,8 százalék után. A költségvetési szférában alkalmazottak körében - a közfoglalkoztatottak nélkül számolva - 6,9 százalékosra lassult a béremelkedés a szeptemberi 8,5 százalékról.

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 264 200, a kedvezményeket is figyelembe véve 272 900 forintot ért el októberben. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset 9,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A prémium, jutalom, egyhavi külön juttatás nélkül számolt rendszeres bruttó átlagkereset 377 200 forintra becsülhető, 9,5 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.

A múlt év első tíz hónapja alatt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 395 300 forint, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 405 900 forint volt. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 262 900, a kedvezményeket is figyelembe véve 271 700 forintot ért el.

A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 9,7, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset 9,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, amiben szerepet játszott, hogy meghatározott ágazatokban átmenetileg mérsékelték, vagy felfüggesztették  dolgozók bruttó béréből fizetendő járulékok befizetésének kötelezettségét - derül ki a KSH jelentéséből.

A reálkereset 6,0 százalékkal emelkedett, a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,5 százalékos növekedésével számolva.

A prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélkül számított rendszeres bruttó átlagkereset 369 100 forintra becsülhető, ez 9,2 százalékkal magasabb, mint az előző év első tíz hónapjában.

94 hónapja töretlen a reálkeresetek emelkedése Magyarországon

Nemzetgazdasági szinten a bruttó és a nettó keresetek 9,7 százalékkal növekedtek 2020. január-októberben, az októberi növekedés 8,8 százalékos volt. A fogyasztói árak átlagosan 3,5 százalékos növekedését figyelembe véve ez a reálkeresetek 6 százalékos emelkedését eredményezte az előző év azonos időszakához képest - mondta Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb kereseti adatait értékelve.

A minisztérium közleménye hangsúlyozza: a legfrissebb statisztikák alapján 2013 eleje óta, 94 hónapja töretlen a reálkeresetek emelkedése Magyarországon. 2020. január-októberben a tíz évvel azelőttihez képest a bruttó keresetek 97 százalékkal, a nettó keresetek kedvezmények nélkül 99,7 százalékkal, a családi kedvezménnyel számolt nettó keresetek pedig 106,4 százalékkal emelkedtek. "A bérek tehát a múlt évtized eleje óta megkétszereződtek hazánkban, a foglalkoztatás folyamatos bővülésével együtt jelentősen javítva a magyar családok életminőségét" - emelte ki Bodó Sándor.

A versenyszférában a vizsgált hónapokat tekintve a bruttó és a nettó bérek átlagosan egyaránt 9,5 százalékkal (októberben 9,4 százalékkal) nőttek az előző év azonos időszakához képest. Ez azt jelenti, hogy a piaci szférában a vírusválság ellenére folytatódott a bérek jelentős emelkedésének tendenciája. Több mint 7 százalékos reálbér-növekedés következett be az építőipar és a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység, 6 százalékot meghaladó pedig a kereskedelem, gépjárműjavítás ágakban. A versenyszféra legjobban fizető ágazatai továbbra is a pénzügyi szektor 700 500 forinttal, az információ és kommunikáció 667 200 forinttal, és az energetika 640 400 forinttal - emelte ki az ITM.

A világjárvány hatására a legtöbb ágazat jelentős keresletcsökkenést él át, amelynek következtében a vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága mérséklődött, ugyanakkor a foglalkoztatottak száma 4,5 millió környékén stabilizálódott. A koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásait mérsékelték és mérsékelik a kormány Gazdaságvédelmi akciótervben hozott intézkedései, egyebek mellett a különböző bértámogatások, amelyek a munkahelyek megvédése mellett újak létrehozására is ösztönöztek - hangsúlyozta a közlemény.

A bérek tartják a járvány előtti növekedési ütemet

A keresetstatisztikán nem hagyott nyomot a járvány, októberben is megközelítőleg a korábban megszokott dinamika szerint emelkedtek a bérek - összegezték véleményüket az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerdán a KSH legfrissebb jelentését kommentálva.

Továbbra is megközelítőleg a vírus előtti dinamikát tartja a bérnövekedés üteme - állapította meg az MTI-nek küldött kommentárjában Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője. A jelenlegi folyamatok alapján a Takarékbank várakozásai szerint 10 százalékot alulról megközelítő lesz a tavalyi éves dinamika, idén pedig 8,5 százalék körüli növekedés a várakozásuk, de ezt a még mindig zajló minimálbértárgyalások jelentősen befolyásolhatják.

Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője is azt emelte ki, hogy októberben alapvetően nem változott a keresetek dinamikája, az adatok továbbra is az inflációt érdemben meghaladó átlagkereset-növekedést mutatnak. A novemberi és decemberi bérstatisztikában sem várható nagy meglepetés, az eddigi tendencia folytatódhat, ami talán érdekes lehet, az az év végi bónuszfizetések alakulása.

Kapcsolódó írásaink

A magyarhirlap.hu weboldal sütiket (cookie) és különböző kódokat használ a megfelelő működés, elemzések készítése, a felhasználói élmény fokozása valamint az Ön számára releváns, személyre szabott ajánlatok összeállítása érdekében. Ezek használatát az Elfogadom gomb megnyomásával jóváhagyja. Bővebb információt az Adatkezelési Tájékoztatónkban talál.

Elfogadom