Gazdaság
Az adóügyi könnyítések mintegy négyszázmilliárd forintot hagynak a vállalkozásoknál

A járvány elleni védekezés miatt harminc napra elrendelt kötelező zárvatartás időszakában a vendéglátó és a szabadidős ágazatot összességében további hétmilliárd forintnyi adókönnyítéssel segíti a kormány – tette hozzá az államtitkár, a tárca lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint.
A vendéglátás és a szabadidős ágazatban működő vállalkozásokat a kormány mentesítette a munkáltatói adóterhek novemberi megfizetése alól. A Pénzügyminisztérium számításai szerint az adóügyi könnyítés csaknem 15 ezer vállalkozást és mintegy 100 ezer munkavállalót érint. A intézkedés a mellett, hogy a vállalkozások ötmilliárd forintnyi közterhet spórolhatnak meg, biztosítja az ott dolgozók munkájának a megtartását és november havi fizetését is – összegezte Izer Norbert. Kiemelte, hogy a kedvezmény igénybevétele is rendkívül egyszerű: az érintetteknek mindössze a novemberről szóló járulékbevallásban az erre a célra kialakított mezőket kell bejelölniük. A benyújtásra még majd két hetük van a vállalkozásoknak, a bevallásokat ugyanis december 12-ig kell elküldeni elektronikusan az adóhivatalnak – jegyezte meg az államtitkár.
Az éttermek zárva tartásának átmeneti időszakára az eddigi 27 százalékról öt százalékra csökkentette a kormány a kiszállított ételek áfáját – idézte fel Izer Norbert. Hozzátette, hogy a vendéglátósoknál összességében mintegy kétmilliárd forintot hagyhat a célzott áfacsökkentés.
Az államtitkár emlékeztetett, hogy a kormány tavasszal számos adóügyi könnyítést vezetett be. A felsorolást a szociális hozzájárulási adó két százalékpontos csökkentésével kezdte. Mint mondta: a járványhelyzetre tekintettel már július 1-től 15,5 százalékra csökkent az adó mértéke, a mérséklés idén év végéig 160 milliárd forintot hagy a munkáltatóknál.
Izer Norbert a tavaszi adóintézkedések kapcsán kitért a koronavírus-járvány miatt kialakult krízishelyzetnek leginkább kitett ágazatok (például a turizmus, vendéglátás, mezőgazdaság) vállalkozóinak, illetve a katások (kisadózó vállalkozások tételes adója) négyhavi adó és járulék elengedésére is. Az adókedvezmények összességében több mint 360 ezer ember munkájának, vállalkozásának megtartását segítették.
A koronavírus-járványnak leginkább kitett turisztikai ágazatot is számos adóintézkedés segítette – mondta Izer Norbert. A Széchenyi Pihenő Kártya (Szép-kártya) közterhe kevesebb, mint a felére (15 százalékra) csökkent, miközben a kártyára utalható összeg megduplázódott. Az Országgyűlés ősszel pedig arról döntött, hogy 2021. június 30-ig továbbél az adócsökkentés a Szép-kártyánál – emelte ki az államtitkár, hozzátéve, hogy jövőre ez összességében 35 milliárd forintot hagy az érintetteknél.
Az adócsökkentések folytatódnak – húzta alá az államtitkár. Még az idén megszűnik a vállalkozások legbonyolultabb - és az év végén jelentős anyagi megterhelést is jelentő - adminisztrációs kötelezettsége, a feltöltési kötelezettség. Tavaly már nem kellett feltölteni a társasági adót, idén pedig a helyi iparűzési adóban is megszűnik a feltöltés. Így a cégek öt hónappal tovább gazdálkodhatnak 80-85 milliárd forinttal – idézte fel.
Kisebb adóterheket és kevesebb adminisztrációt hoz 2021 az adózásban – jelentette ki Izer Norbert. A legfontosabb változásokat kiemelve az államtitkár elmondta, hogy a vállalkozások 2021 júliusától számíthatnak a kormány egyik legjelentősebb adóügyi segítségére. Az adóhivatal ugyanis félmillió vállalkozásnak készítheti el az áfa-bevallási tervezetét. A kisvállalati adó (kiva) mértéke (12 százalékról) 11 százalékra csökken, és a bevételi értékhatár a jelenlegi egyről hárommilliárd forintra, a kilépési pedig háromról hatmilliárd forintra nő. Az újlakás-értékesítések áfa mértéke 22 százalékponttal, 5 százalékra csökken. Egyes okmányok kiállítása kivételével 2021-től az elsőfokú közigazgatási eljárások illetékmentesek lesznek, amelynek köszönhetően évente másfélmillió államigazgatási ügy intézése válik ingyenessé.