Gazdaság

Júniusi makrogazdasági mutatók lesznek ismertek ezen a héten

Hétindító. Járvány miatti elmaradás a tavalyi bázistól

Fontos statisztikai mutatók, a kiskereskedelmi forgalom, az ipar és a külkereskedelem alakulása mellett az államháztartás jú­liusi egyenlege is ismert lesz a héten.

Holnap teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az ipari termelői árak júniusi adatait. Májusban az ipari termelői árak 1,7 százalékkal magasabbak voltak az előző év májusához képest. Az árak alakulását befolyásolták a koronavírus-járvány következtében megváltozott gazdasági folyamatok, amelyek hatása a pénz- és árupiacokon is érezhető volt. Mint arról a távirati iroda beszámolt, szerdán publikálja a KSH a kiskereskedelem júniusi alakulását. A járványügyi veszélyhelyzet csillapodásával május elejétől vidéken, május közepétől Budapesten és Pest megyében is feloldották a kiskereskedelmi üzletek nyitvatartási korlátozását, amely a nem élelmiszer üzletek forgalmára volt leginkább hatással. Májusban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 2,8, naptárhatástól megtisztítva 2,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Csütörtökön közli a KSH a júniusi ipari termelésre vonatkozó első becslését. Májusban az ipari termelés volumene 30,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi magas bázistól. Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 27,6 százalékkal csökkent. A koronavírus-járvány miatt megváltozott gazdasági folyamatok hatása ebben az időszakban is jelentős volt. Pénteken a júniusi külkereskedelmi termékforgalom első becslését teszi közzé a statisztikai hivatal. Májusban a kivitel volumene 26, a behozatalé 19 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 102 millió euró volt, az egyenleg 545 millió euróval romlott a 2019. májusihoz mérten. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 22, a behozatalé 15 százalékkal csökkent. A vizsgált időszakban a termelő ágazatok visszafogott teljesítményével, valamint a globális kereslet folytatódó mérséklődésével összhangban a termékkülkereskedelmi forgalom szintje továbbra is elmaradt a tavalyi bázistól.

Szintén pénteken jelenik meg a kereskedelmi szálláshelyek forgalmának júniusi adata. Májusban a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 98 százalékkal, a belföldi vendégek által eltöltötteké 86 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához képest. Az összes vendégéjszaka 88 százalékát a belföldi vendégek töltötték el. A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron számolt bruttó árbevétele 93 százalékkal kevesebb volt az egy évvel korábbinál.

A Pénzügyminisztérium pénteken közli az államháztartás központi alrendszerének 2020. július végi adatait. A július 8-án közzétett előzetes adatok szerint a járványügyi kiadások, a gazdaságvédelmi intézkedések és az uniós fejlesztések előfinanszírozásának eredményeként az év első hat hónapjában az államháztartás központi alrendszere 1837 milliárd forintos hiánnyal zárt.

Kapcsolódó írásaink

Küszöbön az újabb kamatvágás

ĀHétindító. Az euróövezet piacát leginkább az uniós csúcstalálkozó és annak utóélete alakítja a hét első felében, nem utolsósorban pedig az euró árfolyamát is meghatározza