Gazdaság
Zürich háromszor drágább Budapestnél
A legolcsóbb városok Indiában és Pakisztánban vannak
A járvány miatt bevezetett korlátozó intézkedések nyomán világszerte összeomlott a szálláshelypiac, így a kiadók és a bérlők is komoly változásokkal szembesülhettek.
A világ nagyvárosaihoz képest Magyarországon még mindig olcsó bérelni, de régiós összehasonlításban a budapesti albérletárak elérték a pozsonyi és varsói szintet. Ugyanakkor Prága és Bécs drágább – összegezte Soóki-Tóth Gábor a legfrissebb tanulmány megállapításait. A vezető elemző elmondta, az európai árlistát Zürich, Lugano, Bázel, Genf és Lausanne vezeti a legdrágább városok listáján, míg New York csak a hatodik, az ötszázas listán Bécs a 177., Varsó mögött egy hellyel lemaradva Budapest a 319., Szeged és Kolozsvár fej fej mellett a 372–373. helyre került.
A legolcsóbb városok között India és Pakisztán kevésbé ismert nagyvárosai sorakoznak. A listák felállításakor a szakemberek a megélhetési költségek között a lakhatás költségét is figyelembe veszik, de szempont az élelmiszerek, az éttermek és az élethez szükséges egyéb javak költsége is.
A megélhetés szempontjából legdrágább városok listáját vezető Zürich belső kerületeiben egy kétszobás lakást átlagosan havi 1950 svájci frankért (643 500 forint per hónap) lehet bérelni a Numbeo lakbérstatisztikája szerint. Budapest belső kerületeiben az Otthon Centrum által a megkötött lakásbérletek alapján készített idei második negyedéves statisztika szerint ennek harmadáért lehet jó minőségű kétszobás bérlakást találni.