Gazdaság

Zürich háromszor drágább Budapestnél

A legolcsóbb városok Indiában és Pakisztánban vannak

A legdrágább európai városok listáját vezető Zürichhez képest harmadáron lehet Budapesten belvárosi lakást bérelni, miközben a magyar albérleti díjak utolérték a térség szintjét – derült ki az Otthon Centrum nemzetközi összegzéséből.

A járvány miatt bevezetett korláto­zó intézkedések nyomán világszerte összeomlott a szálláshelypiac, így a kiadók és a bérlők is komoly változásokkal szembesülhettek.

A világ nagyvárosaihoz képest Magyarországon még mindig olcsó bérelni, de régiós összehasonlítás­ban a budapesti albérletárak elérték a pozsonyi és varsói szintet. Ugyanakkor Prága és Bécs drágább – össze­gezte Soóki-Tóth Gábor a legfrissebb tanulmány megállapításait. A vezető elemző elmondta, az euró­pai árlistát Zürich, Lugano, Bázel, Genf és Lausanne vezeti a legdrágább városok listáján, míg New York csak a hatodik, az ötszázas listán Bécs a 177., Varsó mögött egy hellyel lemaradva Budapest a 319., Szeged és Kolozsvár fej fej mellett a 372–373. helyre került.

A legolcsóbb városok között India és Pakisztán kevésbé ismert nagyvárosai sorakoznak. A listák felállí­tásakor a szakemberek a megélhe­tési költségek között a lakhatás költségét is figyelembe veszik, de szempont az élelmiszerek, az éttermek és az élethez szükséges egyéb javak költsége is.

A megélhetés szempontjából legdrágább városok listáját vezető Zürich belső kerületeiben egy kétszobás lakást átlagosan havi 1950 svájci frankért (643 500 forint per hónap) lehet bérelni a Numbeo lakbérstatisztikája szerint. Budapest belső kerületeiben az Otthon Centrum által a megkötött lakásbérletek alapján készített idei második negyedéves statisztika szerint ennek harmadáért lehet jó minőségű kétszobás bérlakást találni.

Kapcsolódó írásaink

Az Airbnbn túl is van élet

ĀJúlius végén minden évben várható egy nagyobb mozgás a lakáskiadások terén, jellemzően a felvételi ponthatárok kihirdetése után élénkül meg a kereslet