Gazdaság
Kivárás az egyetemi városok albérletpiacán
Jellemző trend az ágazatban, hogy több felsőoktatási intézmény közelében hirdettek meg eladó lakásokat
A nyár és különösen a július jellemzően a kivárás időszaka az albérletpiacon, a nagy roham a felvételi ponthatárok meghirdetése után indul el.
Bár kategóriánként nagy a szórás, Szegeden átlagosan húsz százalékkal mérséklődtek az albérleti díjak tavalyhoz képest. Egy újabb építésű, másfél–kétszobás, ötven négyzetméter körüli lakást százezer forint plusz rezsiért, a diákok által kedveltebb városrészekben 130–140 ezer forint plusz rezsiért lehet kivenni. A hasonló méretű paneleket pedig ennél jóval kevesebbért, 65–70 ezer forint plusz rezsiért kínálják a lakáskiadók.
„A járvány miatt rendkívüli bizonytalanság érzékelhető, a folyamatosan változó helyzetben nehéz felmérni, hogy mennyi hazai diák fogja megkezdeni a tanulmányait, nem beszélve a külföldi hallgatókról. A lakáskiadók egy része kifejezetten az utóbbi körre specializálódott, de úgy tűnik, egy részük tudomásul vette, hogy együtt kell élniük a bizonytalansággal. Nem kizárt, hogy a hallgatók nagyszámú elmaradása esetén sok bérbeadó inkább az ingatlanértékesítés mellett dönt majd, ami már vissza fog köszönni a lakásárakban is” – húzta alá Nyári Imre, az OTP Ingatlanpont szegedi irodájának vezető értékesítési tanácsadója. Tavaly minimum százezer forintot kértek el a belváros keleti felében, a pécsi jogi és a közgazdaság-tudományi kar közelében található albérletekért, idén stagnáltak vagy enyhén csökkentek a díjak ebben a körzetben. Az orvostudományi kar környékén mindig is drágább volt az albérlet, akár ennek másfélszerese.
„Pécs komoly turisztikai vonzerővel rendelkező nagyváros, ahol sokan foglalkoznak az idelátogatókra épülő rövid távú lakáskiadással. A forgalom ugyan jelentősen visszaesett, volt, akinél a tavalyi, száz százalékot közelítő kihasználtság ötven százalék körül alakult idén, de még így is megéri, mert a tulajdonosok félgőzzel is ki tudnak termelni annyi bevételt, mint amennyit a hosszú távú hasznosítással szereznének” – mondta Borvári Mária, az OTP Ingatlanpont pécsi irodájának vezető értékesítési tanácsadója. Ezen kívül egyre több egyetemvárosi lakást kínálnak eladásra, amelyek gyorsan el is kelnek, a túlárazott ingatlanokra viszont nincs kereslet.
Debrecenben tavaly még 150 ezer forintot is elkértek egy ötven négyzetméteres, kétszobás lakásért, idén azonban átlagosan 10–15 százalékkal estek vissza a bérleti díjak. A hajdú-bihari megyeszékhelyen az egyetemisták körében kevesebb az érdeklődő, mint egy évvel korábban, itt is gondot okoz a külföldi diákok beutazási korlátozása okozta bizonytalanság.
„Változást jelent az albérletpiacon, hogy egyre több diák önálló bérlemény helyett inkább betársul valakihez, mert így megoszlanak a költségek, olcsóbb a lakhatás” – hívta fel a figyelmet Nagy Enikő, az OTP Ingatlanpont debreceni irodájának vezető értékesítési tanácsadója.