Gazdaság
Egyre több a hosszú távú lakáskiadás
Kedvezőbb áron jutnak albérlethez, akik csak lakásfelújítás idejére vagy idénymunkára bérelnek, a piac a nagyobb egyetemi vagy termelővárosokra szorítkozik
![Fotó: MH/Bodnár Patrícia Egyre több a hosszú távú lakáskiadás](https://static.magyarhirlap.hu/images/202007/md/11o-alberlet-bp-a.jpg)
A turizmus leállásával és a diákok hazaköltözésével nőtt a kínálat az albérletpiacon, ami az árak körülbelül tízszázalékos esését hozta. A következő hetekben-hónapokban eldőlhet, hogy készülhetünk-e a járvány második hullámára, ami befolyásolja majd a keresletet – válaszolta lapunk megkeresésére az Otthon Centrum. Ennek függvényében az árak további kismértékű csökkenése vagy az eredeti árszintre történő visszaemelkedése várható. További áremelkedésre nem számítanak, ugyanis a rendelkezésükre álló adatok már az elmúlt év második felében is arról árulkodtak, hogy az albérletárak emelkedése elérte a maximumát – írták.
Egyértelműen növekszik viszont a hosszú távra kivehető ingatlanok aránya. Ennek egyik oka járvány hatására egyre kedveltebbé és elfogadottabbá váló otthoni munkavégzés lehet, amelynek elterjedésével az albérletek iránti kereslet is csökkenhet. Ugyanis azok a munkavállalók, akiknek a foglalkozása lehetővé teszi, inkább választják a jövőben az otthoni munkavégzést, mint a költséges albérletet. A másik ok az Airbnb szabályozásával összefüggő változás, amelynek hatására a tulajdonosok egy része a rövid távú kiadás helyett a hosszú távút választhatja. A szakértői válaszban megjegyzik, az Airbnb-ben érdekelt tulajdonosok egy része a három-hat hónapos kiadásra állt rá. Ez azoknak lehet segítség, akik csak rövidebb időre keresnek lakhatást: idénymunkára vagy lakásfelújítás idejére. Számukra bővült a kiadó lakások kínálata, és kedvezőbb áron is tudnak átmenetileg albérletbe költözni, mint ezt megelőzően.
A képet tovább árnyalja, hogy az egyetemisták szeptemberben visszaköltöznek az egyetemi városokba. A gyárak újraindulásával azokon a településeken, ahol a helyi foglalkoztatók jelentős számú nem környékbeli munkavállalót alkalmaznak, szintén a kereslet élénkülése várható. Ezzel párhuzamosan az Airbnb szabályozása, a külföldi turisták elmaradása a kínálat bővülését hozza. A hazai albérletpiac Budapestre és a nagyobb településekre koncentrálódik, valamint elsősorban azokra a városokra, ahol egyetemek, illetve termelőüzemek, cégek működnek. A rövid távú lakáskiadás a sok külföldi turista miatt leginkább Budapesten volt jellemző a járvány kitöréséig, míg a nagyobb településeken a hosszú távú bérletre volt kereslet.