Gazdaság
Eredményes volt az Orbán-terv első két fázisa
Célzottabbá válik a munkahelyteremtő bértámogatás, könnyebbé válik a pályakezdők, tartósan állást keresők és a nehezebben foglalkoztatható személyek elhelyezkedése
Részben a gazdaságvédelmi akcióterv intézkedéseinek köszönhetően a foglalkoztatási adatok az elmúlt héten továbbra is kedvezően alakultak. Negyedik hete folyamatosan csökken a regisztrált álláskeresők száma, és bővül a foglalkoztatás, júniusban 12 ezerrel dolgoztak többen, mint januárban – közölte tegnap az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
Míg a Központi Statisztikai Hivatal statisztikái szerint a foglalkoztatottak száma a válság mélypontján, áprilisban 130 ezer fővel maradt alatta a februári értéknek, a június végi adatok alapján már csak 30 ezerrel. Foglalkoztatási helyzetünk akkor érthető meg igazán, ha távlatokban gondolkodunk: 2020 júniusában 4,470 millióan dolgoztak, 742 ezerrel többen, mint tíz éve, 2010-ben – mutatott rá György László, a tárca gazdaságstratégiáért és -szabályozásért felelős államtitkára.
Eddig mintegy 200 ezer munkavállaló után mintegy 33 milliárd forint értékben igényelték a támogatást a vállalkozások. Ezt egészíti ki a kutatás-fejlesztési munkakörben dolgozók után igényelt, az egész világon egyedülálló támogatási forma, amelyet közel ezer vállalkozás igényelt, több mint 18 ezer alkalmazott után, nagyjából 14 milliárd forint értékben. A régiek megtartása mellett az új munkahelyek létrehozását közvetlenül a 24 ezer vállalkozás által igényelt munkahelyteremtő bértámogatás szolgálja.
Holnaptól egyúttal célzottabbá válik ez a fajta bértámogatási program: a kormány július 16-tól a nehezebben foglalkoztatható személyek munkaerőpiaci integrációjához járul hozzá, így a támogatás a 25 év alatti regisztrált álláskeresők, valamint a tartósan állást keresők esetében lesz kérvényezhető. Ismert, a támogatás lényege, hogy a kormány a vállalkozásoktól a hat hónapos bértámogatás mellé három hónap továbbfoglalkoztatást vár el, kilenc hónap alatt pedig az újonnan felvett dolgozók beépülhetnek a cégstruktúrába. E programmal eddig több mint 34 ezer regisztrált álláskeresőt sikerült visszajuttatni az elsődleges munkaerőpiacra, az elhelyezkedők nyolcvan százaléka a veszélyhelyzet után munkájukat vesztettek közül került ki, az erre fordított támogatási összeg összesen 39 milliárd forint.
György László tájékoztatása szerint a közvetlen támogatási formák mellett az intézkedések jelentős része inkább közvetett módon, a beruházások támogatásán keresztül járul hozzá a munkahelyteremtéshez. Kifejtette, a különféle beruházástámogatási programokkal a kormány eddig több mint ötszázmilliárd forinttal segítette a hazai vállalkozásokat. Ezáltal csaknem kilencszázmilliárd forint értékű új fejlesztés valósulhat meg a közeljövőben. Ezen túlmenően az államilag támogatott kedvezményes hitelkonstrukciókra mostanáig 486 milliárd forintnyi hiteligénylés érkezett, és ebből a kereskedelmi bankok által már leszerződött hitelügyeletek mértéke 209 milliárd forint – tájékoztatott György László.