Gazdaság

Májustól magára találhat a kiskereskedelem

Nyolcvanegy hónapja tartó sikerszéria tört meg a járvánnyal, viszont duplájára nőttek az internetes árurendelések

Áprilisban 10,2 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi üzletek forgalma, a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt, az előző év azonos időszakához képest – közölte a KSH. Ennek hátterében a kijárási korlátozás áll, elemzők szerint a kiskereskedelmi forgalom májusi adatai már élénkülést mutathatnak az áprilisi mély­pont után.

A kiskereskedelmi üzletek forgalmában komoly visszaesést hozott az április, mert végig és az országban mindenütt érvényben voltak a kijárási korlátozások – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) csütörtökön, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatait kommentálva. A tárca hangsúlyozta: 81 hónapja tartó növekedés tört meg azzal, hogy a KSH adatai szerint több mint tíz százalékkal csökkent az ágazat teljesítménye. Az összehasonlítható adatok gyűjtésének kezdete, 2000 januárja óta nem tapasztalt mértékű visszaesés azonban átmeneti jellegű, a folytatásban fokozatos javulás várható.

A veszélyhelyzeti intézkedések következményeként történelmi rekordot produkált az internetes és csomagküldő kereskedelem – tette hozzá az ITM. Akiskereskedelmi forgalom csökkenését teljes egészében a koronavírus-járvány hatása okozta. Míg az élelmiszerüzletek és vegyes boltok forgalma stagnált vagy kismértékben nőtt, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzleteké csaknem 15 százalékkal, a benzinkutaké több mint negyedével esett vissza áprilisban.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint bár a korlátozások részben életben maradtak, a rendkívüli, soha nem látott mértékű visszaesés nem ismétlődik meg májusban, az élelmiszer- és a nem élelmiszer kereskedelem enyhe élénkülésére számít. Hozzátette, márciusban kisebb csalódást keltett a negyven százalék körüli növekedési adat, de a korlátozásokkal a fogyasztók egyértelműen az online vásárlást preferálták, 104 százalékkal nőtt az előző év áprilisához képest a forgalom. Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában kiemelte: azok az üzletek, amelyek vidéken május elejétől, a fővárosban és Pest megyében május közepétől újraindulhattak, várhatóan viszonylag gyorsan a korábbihoz hasonló forgalmat produkálhatnak, és a kiesett forgalom egy részét is bepótolhatják.

Az üzemanyag-forgalom helyreállása ugyanakkor az irodai munkavégzéshez való nem teljes visszatérés és a mérsékelt turizmus, illetve a kevesebb nemzetközi utazás miatt lassabb lesz.

Kapcsolódó írásaink