Gazdaság
A járvány sem viszi lejjebb az árakat az újlakás-piacon
Az épülő és befejezés előtt álló beruházásoknál a jelenlegi válsághelyzetben a legnagyobb kihívást az engedélyeztetési folyamatok lassulása okozhatja

Az új beruházások ebben a negyedévben tapasztalataink szerint nagymértékben visszaestek, a kiadott építési engedélyek száma az áfaváltozás és a jelenlegi piaci környezet miatt is csökkent és várhatóan csökkenni is fog. Ennek következtében már érezhető az, hogy lassan felszabadul a generálkivitelezői piac, így a beruházók szünet nélkül tudnak dolgozni a kivitelezőkkel, alvállalkozókkal a már megkezdett építkezéseken – válaszolta lapunk megkeresésére Homolya Gergely, az OTP Ingatlanpont új építésű projektekért felelős menedzsere. Kifejtette, sok külföldi vendégmunkás dolgozik ezeken
a beruházásokon, akik a járvány miatt Magyarországon ragadtak, így a kivitelezői piac fellélegzésével és a nagy létszámú vendégmunkással várhatóan viszonylag gyorsan, még időben be tudják fejezni a lekötött munkafolyamatokat, az építkezési munkálatokat.
A jelenleg épülő és befejezés előtt álló beruházásoknál így most a legnagyobb kihívást az engedélyeztetési folyamatok lassulása okozhatja. A földhivatali eljárások, valamint a közművel kapcsolatos feladatok mind lassíthatják a folyamatot – mutatott rá Homolya Gergely, hozzátéve, az év első felében várhatóan rengeteg olyan új építésű projektet és lakóingatlant adnak át, amiket másfél-két éve építenek, ezért már eleve túlterheltek az engedélyezésben érintett hatóságok és szolgáltatók. Ami még kitolhatja a lakásátadások határidejét, az a teljes vételár kifizetésének ideje, hiszen
a birtokbaadás feltétele vételár százszázalékos kifizetése.
Homolya Gergely az árakra vonatkozó kérdésünkre azt válaszolta, jelenleg nem tapasztalnak árváltozást az újlakás-piacon. Ugyanis ahol még nem zárult le az értékesítés az ötszázalékos áfakulcsú lakásokra, ott a hirdetési árak legalább 20-27 százalékkal emelkedtek már az elmúlt évben, elegendő tartalékot biztosítva a 27 százalékos projektekhez. Mivel az ötszázalékos áfával indított projektek esetén a beruházók 2023. december 31-ig tudják ezzel az áfakulccsal értékesíteni a lakásokat, ezért az ő esetükben nincs kimondottan időnyomás az eladásra, így minden bizonnyal ki fogják várni a megfelelő értékesítési időt. Ezért az ötszázalékos lakásáfájú projektek árai valószínűleg nem fognak csökkenni. A 27 százalékos lakásáfájú projektek esetében pedig 2020. január elsejével a legtöbb helyen megemelkedett a lakások bruttó vételára, szintén az áfa miatt, ezeknél tér nincs az árcsökkentésre.
Több beruházónál ugyanakkor elérhetők különböző értékesítési kedvezmények – ismertette a szakember – vagy a projekt értékesítésének kezdetén, amelyekből a következő időszakban bizonyosan kevesebb lesz, vagy a beruházás utolsó ingatlanjaira vonatkozóan. Egy beruházás megtérülése a projekt nagyságától függően az utolsó lakásokon van. Így amennyiben az utolsó lakóingatlan egy penthouse, illetve nagyobb vagy akár rosszabb fekvésű ingatlan, amelyekre a következő időszakban kisebb lehet a kereslet, a beruházó az addig hirdetett ár alatt értékesítheti ezeket a lakásokat.
Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője lapunk kérdésére kifejtette, az új építésű lakások és házak kínálatának mennyisége az elmúlt egy hónapban országos viszonylatban stagnált, hasonlóan a kínálati négyzetméterárakhoz. Rámutatott, a legtöbb előszerződés esetében a vis maior feltételek mentesítik az építtetőt a csúszások okozta kárenyhítéstől, viszont jelen helyzetben az az érdekes helyzet állt elő, hogy ez most a vevőknek is jól jöhet: azoknak ugyanis, akik még nem köteleződtek el például egy új lakás hitellel történő megvásárlása iránt, most módjuk van újra fontolóra venni az alternatívákat a szerződések adta lehetőségek keretein belül. A beruházók tapasztalata azonban az, hogy a vevők részéről ilyen elbizonytalanodás nem figyelhető meg nagy számban, és az építkezésen dolgozó szakembereknek is az az érdekük, hogy amíg lehet, végezzék a munkájukat.
A legtöbb építőipari szakember havi vagy heti elszámolásban van az építtetővel, jövedelmet az elvégzett munka függvényében kapnak. Balogh László is úgy véli, hogy e tekintetben az itt maradt vendégmunkásokra számítani lehet,
ezáltal a leállások mértéke sem olyan arányú, mint a gazdaság egyéb ágazataiban. A szakember hozzátette, a legbiztosabb helyzetben a bankok által finanszírozott projektek vannak, és a legtöbb veszteség azokat a beruházókat és vevőiket érheti, akik az ügyfelek által befizetett összegekből fedezték a munkálatok költségeit.
Az ő esetükben ugyanis már néhány vevői vételárrészlet kiesése is komoly problémákat okozhat. A jelenlegi helyzetben az az általános tapasztalat, hogy a megrendelések visszaesése miatt a szakemberek rendelkezésre állása megnő.
Kedvezőbb helyzetben a vevők a használt ingatlanoknál
A járvány csökkenő adásvételeket, bővülő albérletkínálatot eredményezett a lakáspiacon, a kialakult helyzet másik hozadéka, hogy a vevők a korábbinál jobb alkupozícióba kerültek: az Otthon Centrum első negyedéves kimutatása szerint a budai lakások árából nagyjából négy, a kisebb településeken lévő a családi házak értékéből akár tíz százalékot is lehet alkudni. „A legfrissebb adatok szerint az alku mértéke az előző év hasonló időszakához viszonyítva minden használtlakás-típus esetében érezhetően nőtt” – mondta Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője. Összességében a külső pesti kerületekben és a legnagyobb városokban kisebb, míg a kisebb városokban nagyobb alku volt mértékadó, a lakások árából kevesebbet, a házakéból többet lehetett faragni.
(MOA)