Gazdaság

Plafonon az albérletárak

A tulajdonosok sokszor tudatosan kerülik a nyári évfordulókat, és a biztosabb, téli időszakban adják ki bérleményeiket

A bérleti díjak nem változtak számottevően hazánkban, egyes helyeken árcsökkenés is végbement. Közel tízezer szerződéskötést bonyolítottak le januárban.

Plafonon az albérletárak
Az új építésű lakások folyamatosan bővítik a bérlésre szánt ingatlanok kínálatát
Fotó: MH/Bodnár Patrícia

A lakásbérleti díjak változása a lakáspiac árainál általában gyorsabban megy végbe. A bérleti díjak már tavaly is stagnáltak, néhol csökkentek is, csak a jó minőségű albérletek esetében lehetett folyamatosan növekvő bérleti díjakkal számolni – mondta lapunknak Benedikt Károly, a Duna House marketing- és PR-vezetője. Mint említette, az új építésű lakások folyamatos megjelenésével nőtt az elérhető kínálat, ami a bérlők helyzetét javította. Kifejtette, a szezonalitás a bérleti piacon csökkent az elmúlt évek során, a bérbeadók már sokszor tudatosan próbálják kerülni a nyári évfordulókat és a biztosabbnak vélt, téli, őszi időszakban is folyamatosan kiadni a lakást.

Az árak az elmúlt években sem drágultak nagyobb mértékben, mint általában. Benedikt Károly felhívta lapunk figyelmét, hogy – összehasonlítva a korábbi évek adataival – még mindig enyhén nőttek az árak, ugyanis a 2019. januári és 2020. januári adatokhoz képest országosan és a fővárosban is nyolc-tízszázalékos emelkedés volt a bérleti díjakban. Ez országosan átlagosan száznegyven-százötvenezer forin-tos bérleti díjat jelent, míg a fővárosban száznyolcvanezer forint környékén mozog. A legkisebb lakásokat vidéken százezer forint környékén lehet bérelni. Budapesten ez a kategória inkább már százhúszezer forint körül mozog átlagosan – tette hozzá lapunknak a marketingvezető. Az adásvételek esetében élénk kereslettel indult az év a Duna House adatai szerint, a felfutó érdeklődés jellemző az év eleji piacra, bár a kereslet még nem mutatkozott meg az adásvételek számában, az év első hónapjában 9917 tranzakció történt, amely tavaly januárhoz képest nyolc százalékkal kevesebb. Éves összehasonlításban még szinte minden ingatlantípus átlagára emelkedett, egyedül a pesti paneleknél volt minimális visszaesés – közölte a közvetítőhálózat.

Kapcsolódó írásaink