Gazdaság
Nyitás Délkelet-Ázsia felé

A keddi vita során Győri Enikő, a nemzetközi kereskedelemért felelős szakbizottság (INTA) tagja hozzászólásában rámutatott: „Az a dolgunk, hogy lehetőségeket teremtsünk az európai vállalatok számára, és ebből a polgáraink hasznot húzzanak. A több kereskedelem azonban a vietnámiaknak is esélyt jelent a fejlődésre, s arra, hogy normáink követésével kiteljesedjen szabadságuk. Szereptévesztésben van az, aki szerint az Uniónak oktatni és kioktatni kell országokat, ahelyett, hogy tisztelettel közelít hozzájuk és jó kapcsolatokra törekszik.
A párbeszéd és a vállalások ellenőrzése fog hozzájárulni Vietnám emberjogi, munka- és környezetvédelmi fejlődéséhez, nem pedig az, ha hátat fordítunk neki„. A szabadkereskedelmi egyezmény segíti Magyarország és Vietnám közti kereskedelmi kapcsolatok elmélyítését is. Felszámolja a jelenlegi magas vám- és nem vámjellegű akadályokat: eltörli a mostani, az európai gépjárművekre 78 százalékos-os, a borra 50 százalékos-os, az alkoholra, többek közt a pálinkára 48%-os vámot, ezáltal versenyképesebbé téve az európai termékeket. A megállapodás továbbá biztosítja 169 európai földrajzi árujelző, köztük a magyar tokaji, a szegedi szalámi, a pálinka és törkölypálinka megfelelő védelmét. A lista pedig tovább bővíthető a jövőben.
Győri Enikő kiemelte, hogy a megállapodás hozzáférést biztosít az uniós vállalatok számára a vietnámi szolgáltatási és a közbeszerzési piachoz is. „Az egyezmény ellenzői azt kérik, hogy a vállalataink továbbra se férjenek hozzá Hanoi vagy Ho Shi Minh város közbeszerzési piacaihoz és a vietnámi piactorzító intézkedések továbbra is életben maradjanak” - tette hozzá a fideszes képviselő. A néppárti politikus javaslatára a ma elfogadott határozatba bekerült az a kitétel, hogy a Bizottság kövesse nyomon a származási szabályok helyes és megbízható végrehajtását, különös tekintettel a nemzeti tartalomra, és fokozottabban lépjen fel a manipulációval és a visszaélésekkel szemben.
A javaslat célja, hogy megakadályozza a harmadik országokból származó termékek uniós piacra való könnyített bejutását, például egy egyszerű újracsomagolás által. A Fidesz EP-képviselője felszólalásában végül arra kérte a Bizottságot, hogy „felhasználóbarát, naprakész gyakorlati információkkal segítse az európai kis- és középvállalatokat, hogy teljes mértékben ki tudják használni a kereskedelemi és a beruházásvédelmi megállapodás által kínált lehetőségeket„.