Gazdaság
Nagyszabású fejlesztések valósultak meg Gyálon
A település hét éve vált járási központtá, amelyegyben az óvodafelújítások kezdetét is jelentette

Az önkormányzat az elmúlt tíz évben jelentős mértékű fejlesztést hajtott végre – válaszolta a Magyar Hírlap megkeresésére Pápai Mihály, Gyál város fideszes polgármestere. Mint mondta, kiépült a település Városközpontja, amellyel a budapesti agglomerációhoz tartozó település 2013. január elseje óta több községet és kisvárost magába foglaló Gyáli járás székhelyévé vált.
Ekkor vette kezdetét az óvodafelújítások korszaka a gyermek- és családbarát település kialakítása jegyében – emelte ki. Felhívta a figyelmet, hogy elsőként a Gyáli Bóbita Bölcsőde, majd a Gyáli Liliom Óvoda, ezt követően pedig a Gyáli Tátika Óvoda újult meg. A városvezető hangsúlyozta, hogy a MÁV Zrt.-vel való többéves tárgyalás eredményeként 2015. augusztus 20-án átadták a város egyik kapujának számító felújított Gyál-felső vasútállomást, amely igényes, fűtött váróteremmel várja az utazóközönséget. Az átadás kapcsán a városba érkezett Krauss is, a kiállított műemlék mozdony, valamint megnyílt az állandó Várostörténeti Kiállítás. Szintén 2015-ben Gyál birtokba vehette a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tulajdonában lévő mintegy tíz és fél hektár területű Peremvárosi Horgásztó és Pihenőparkot. Energetikai felújítás történt két általános iskolában, az egyik oktatási intézmény tornacsarnoka is megszépült. Arról is beszélt, hogy megépült egy uszoda, valamint egy sportpálya is, amely magába foglal egy-egy kosárlabda, strandröplabda, műfüves foci, élőfüves edző és élőfüves versenypályát, továbbá egy futókört is. A tavalyi évben átadásra került egy sportcsarnok is, amelyhez társult egy huszonkét szobás szálloda is. A fejlesztések az önkormányzat finanszírozásával jöttek létre. Ma egyik beruházás éri a másikat, mondta Pápai Mihály. A helyiek közlékenyek és kedvesek, örülnek annak, hogy a lakóhelyük folyamatosan épül és szépül – fűzte hozzá.
Kiemelte: Gyál ipari struktúrájára a sokszínűség jellemző, hiszen a gépipar, az elektronika, az élelmiszeripar, az építőipar, a kontaktlencsegyártás, a logisztika egyaránt képviselteti magát, ugyanakkor szerkezetileg meglehetősen koncentrált, az ágazatok nagy részét egy-egy cég képviseli, köztük neves európai és tengeren túli társaságok, például a Cooper Vision, Tesco és a PEPCO logisztikai központjukkal vagy éppen a STRABAG magyarországi leánycége. A vállalati szereplők a város nyugati és déli részében helyezkednek el leginkább. Felhívta a figyelmet: az Önkormányzat célja, hogy a kedvező gazdasági környezetet minden rendelkezésre álló eszközzel segítse és erősítse. Mindemellett az önkormányzat igyekszik hangsúlyt fordítani a gazdasági kockázatmegosztásra, annak érdekében, hogy a gazdasági sikerek minél inkább fenntarthatók legyenek.
A kedvező közlekedésföldrajzi helyzet, a városnak a hazai szállításiközlekedési rendszerhez való kedvező illeszkedése nagy lehetőséget teremtett és teremt ma is a fejlődésre. Ez az elsődleges szempont, amiért Gyált választják a nagyobb vállalatok székhelyül – hangsúlyozta. A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közelsége, a vasútvonal megléte, és az M0–M5 autópályák kereszteződése vonzza a befektetőket.
A település közelében megteremthetők az új tulajdonosok és a delegált vezetők számára az igényes lakhatási feltételek. Igen jók a bevásárlási lehetőségek, a kulturális élet megléte és a pihenést nyújtó programkínálatok. A helyi lehetőségeken túl Budapest közelsége kulturális és széles választékot nyújtó felsőoktatási lehetőségeket kínál. Az önkormányzat törekszik a gazdasági szereplőkkel való folyamatos kapcsolattartásra, saját eszközökkel segíti a helyi vállalatokat. Minden évben a városvezetői bemutatják az adott év adóforintjainak elköltését – tette hozzá Pápai Mihály.
A egyik legbiztonságosabb város

Gyál a fővárostól délkeletre, Budapest szomszédságában, az M0-ás autóút és az M5-ös autópálya csomópontjában található. A város területe a régészeti emlékek tanúsága szerint már a legkorábbi időktől lakott volt, míg az első írásos említése 1323-ból származik. Fejlődésének jelentős állomása volt, amikor 1997. július elsején városi rangot kapott. A település lakossága ma csaknem 26 ezer fő. Itt működik a környező településeket kiszolgáló egészségügyi ügyeleti szolgálat is. A nagy arányú biztonságérzetet a magas szintű és színvonalú rendőrőrs és polgárőrség biztosítja, amelyeknek kiváló munkáját jól jelzi, hogy Gyál Magyarország ötödik legbiztonságosabb városa volt 2014-ben, ugyanis ezer emberenként mindössze 13,7 bűnesetet regisztráltak. Pápai Mihályt először 2010-ben választották meg Gyál polgármesterének, azóta még kétszer élvezhette az emberek bizalmát – áll a város hivatalos honlapján.
(HG)