Gazdaság
Európában nem okoz visszaesést a koronavírus
A Távol-Keleten visszaveti a gazdasági növekedést, és a tőzsdéket is lehúzza, idehaza akkor lenne érdemi hatása, ha kizárólag ázsiai turistákra építene az idegenforgalmi szektor

A 2003-as SARS-járvány két százalékkal vetette vissza a kínai bruttó hazai összterméket, a koronavírus hasonló „eredményt” érhet el. A 17 évvel ezelőtti járvány csúcsidőszaka bár csupán mintegy két hónapig tartott, a tőzsdékre négy-öt hónapig hatással volt – monda lapunknak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Hozzátette, a képet árnyalja, hogy gyorsabban terjednek a hírek, ezáltal nem biztos, hogy a helyzet súlyosabb lesz az akkorinál. Negatívan befolyásolhatja a koronavírus a kínai kereskedelmet, visszavetve azt egy százalékkal, a bruttó hazai összterméket pedig mintegy másfél százalékkal. Thaiföldön, Dél-Koreában, Japánban, Malajziában 0,3-0,5 százalékkal eshet vissza a gazdasági növekedés, Európára már nincs ekkora hatással a járvány. Franciaország 0,15, Németország pedig egytized százalékot „érezhet meg” belőle, a fertőző betegség nem taszítja recesszióba az eurózónát – mondta az elemző.
Hazánkban közvetett hatás érvényesül, ami ráadásul nem száz százalékig negatív, mert a vírus terjedésének hatására bekövetkezett olajárcsökkenés idehaza benzinárcsökkenést hoz(ott).
A turizmus viszont egyértelműen kárát látja a járványnak a visszamondott utak, városnéző túrák, valamint a kevesebb szobafoglalás miatt – ez a hatás az első és második negyedévi számokban jelentkezhet – mutatott rá Virovácz Péter. Megjegyezte ugyanakkor, hogy hazánkban kimutatható, egytized százalékos GDP-visszafogást akkor eredményezne a járvány, ha az idegenforgalmi szektor kizárólag a távol-keleti turistákra építene.
Globálisan lassulhat a növekedés, kisebb árnyomás lesz majd érezhető, és az alacsony külső kamatkörnyezet miatt sem várható, hogy a magyar jegybank bármilyen érdemi változtatást tenne – összegzett az elemző.
Rövid távon már érezhetők negatív hatások – írta az MTI. Csökkenéssel nyitottak tegnap a New York-i tőzsde irányadó indexei.
A befektetők attól tartanak, hogy az új és gyorsan terjedő tüdőgyulladás-járvány visszaveti a kínai gazdasági növekedést. A nagy nyugat-európai értéktőzsdéken erős, egy százalékot meghaladó mínuszokban álltak a mutatók tegnap délután. A negatív hangulat a magyar tőzsdére is átragadt.
Szintén tegnap jelentették be, hogy újfajta, az eddigieknél hatékonyabb arcmaszkok gyártását kezdi meg két héten belül a brünni (Brno) Respilon vállalat, egy izraeli cég közreműködésével. Ezek az arcmaszkok a koronavírus elpusztítására is képesek lesznek az anyagban lévő réz-oxid nanorészecskéinek köszönhetően. Az eszközök néhány héten belül forgalomba kerülnek.
Távmunka és bezárt üzletek
Céges óvintézkedések a járvány megállítására
A Nokia a koronavírus elterjedésével kapcsolatosan is óvintézkedéseket vezetett be – közölte a vállalat lapunk megkeresésére. A Nokia világszerte azt javasolja munkatársainak, hogy Kínából, illetve az APAC régióból való hazatérés után egészségügyi ellenőrző vizsgálaton vegyenek részt, és influenzához hasonló tünetek esetén forduljanak azonnal orvoshoz. Mindezek mellett a Nokia Budapesten a Kínából visszatérő munkatársai számára két hét távmunkát rendelt el, amit meghosszabbíthat, ha erre utaló hivatalos ajánlás jelenik meg. Jelen helyzetben a Nokia Budapest nem küldi Kínába hivatalos útra a munkatársait. A távmunka átlagos körülmények között is elterjedt gyakorlat a Nokiánál, ezért az érintett munkavállalóknak nem okoz kellemetlenséget. Ezzel párhuzamosan számos Kínában működő nemzetközi nagyvállalat vezetett be óvintézkedéseket. A Facebook felfüggesztett minden, nem sürgősnek ítélt utazást Kína területére. Az Apple technológiai óriásvállalat rövidítette kínai üzleteinek nyitva tartását és korlátozta dolgozóinak utazását. Az IKEA bezárja mind a harminc áruházát Kínában, és ideiglenes jelleggel ugyanígy tett a Starbucks is. A British Airways brit légitársaság törölte az összes Kínába és onnan közlekedő közvetlen járatát, míg a Finnair finn légitársaság március végéig nem közlekedteti őket.
(HG–ZD)