Gazdaság
Csúcshoz közelítenek az ingatlanárak
Komoly áresés nem valószínű a magyar piacon

Budapesten 2019 harmadik negyedévében nominális alapon átlagosan 1,2 százalékkal drágultak a lakások, amely jelentősnek mondható, 4,5 százalékpontos csökkenést jelent az előző negyedév dinamikájához képest. Az éves növekedési ütem szintén ennek megfelelő mértékben csökkent a második negyedévben megfigyelt értékhez képest, azonban a fővárosban tapasztalt 18,9 százalékos dinamika még így is több mint négy százalékponttal felülmúlja az országos nominális lakásárindex – 14,8 százalék – növekedési ütemét. A vidéki városokban a harmadik negyedévben 3,7 százalékkal drágultak a lakások az előző negyedévhez képest, míg éves alapon 20,5 százalék volt a nominális lakásár-emelkedés. A községekben negyedéves alapon 3,6, éves alapon 0,2 százalékos lakásár-csökkenés volt tapasztalható.
A jelentés kitér rá, a legtöbb régióban lassuló negyedéves dinamika mellett továbbra is növekedtek a vidéki városok lakásárai. Éves alapon az ország valamennyi régiójában lassuló lakásár-dinamika volt mérhető. A legintenzívebb éves árdinamikát a közép-dunántúli, az észak-alföldi, a dél-alföldi és az észak-magyarországi városok mutatták.
Nominális alapon ezekben a régiókban továbbra is húsz százalékot meghaladó áremelkedés valósult meg 2018 harmadik negyedévéhez képest. A nyugat-dunántúli régióban 17,5, a dél-dunántúli régióban 16,6, a közép-magyarországi régióban pedig 15,9 százalékos áremelkedés volt megfigyelhető éves alapon. Összességében a növekedési ütem valamennyi régió városaiban meghaladta az átlagos éves országos lakásárdrágulás mértékét.
A lakásárak alakulását országos átlagban bemutató aggregált MNB-lakásárindex nominális alapon 1,3 százalékkal, reál értelemben pedig 1,1 százalékkal emelkedett 2019 harmadik negyedévében. Az aggregált index éves növekedési üteme nominálisan 14,8 százalékot, míg reál értelemben 11,4 százalékot tett ki, amivel országos átlagban a nominális lakásár-emelkedés három százalékponttal lassult az előző időszakhoz képest.