Gazdaság

Javult a lakosság fizetőképessége

A magasabb ingatlanárak következtében nő a tulajdonlók vagyona, a városokban megállt a lakásárak növekedése

A fizetőképesség felívelő pályára állt Magyarországon, amiben hatalmas szerepet játszik a jövedelmek gyarapodása. A hitelállomány az év eleji méréshez képest 17,6 százalékkal magasabb, és a társadalom is sikeres hiteltörlesztési arányt könyvelhet el ebben az évben.

Javult a lakosság fizetőképessége
Csökken azok aránya, akik nem tudják törleszteni a hiteleket
Fotó: MH/Bodnár Patrícia

Növekvő irányt mutatott a hazai lakosság fizetőképességi indexe– derül ki az Intrum, az európai és magyarországi kintlévőség-kezelő vállalat sajtóközleményéből. A mérőszám az idei harmadik negyedévben enyhén emelkedett, jelenlegi értéke 53,3, amely magasabb, mint az előző negyedéves 50,8 pontos adat. Ez azt jelenti, hogy negyedéves viszonylatban nőtt a családok életszínvonala. A mért statisztika azonban elmarad az első negyedéves értéktől, a rekordot jelentő 59,5 ponttól. Felfalusi Péter, az Intrum magyarországi leányvállalatának vezérigazgatója szerint a lakosság fizetőképességének javulásához nagyban hozzájárultak az emelkedő bérek és egyéb forrásból származó jövedelmek. Említette, hogy a növekvő bevételek miatt jelentősen javult a háztartások hitelképessége, ami a növekvő hitelállományban is tapasztalható. A Magyar Nemzeti Bank által közzétett statisztika alapján míg január 18-án 3050 milliárd forint, október 19-én már 3587 milliárd forint volt a lakáscélú hitelkeret, amely 17,6 százalékos növekedést eredményezett. Ezzel szemben a hitelfolyósítás az év elején 56,4 milliárd forintra, októberre 81,1 milliárd forintra rúgott, ami nem kevesebb, mint 43,8 százalékos emelkedést jelent.

A hitelállomány növekedése ugyanakkor nem egyenlő az eladósodottak számának megugrásával – folytatta a vezérigazgató. A hitelesek száma nem emelkedett jelentősen, csupán a kölcsönök együttes összege, amely viszont messze elmarad a 2008-as válság előtti szinttől. Az egy főre jutó kölcsönösszeg növekedésével párhuzamosan csökken azoknak az aránya, akik nem tudják törleszteni a felvett hiteleket. Ez részben köszönhető a hitelfeltételek szigorú szabályozásának. Az újonnan felvett hitelek jóval hosszabb távon fix kamatozásúak, mint a korábbiak, ami csökkenti a háztartások elszegényedésének kockázatát – vélte elemzésé­ben Felfalusi Péter.

A közlemény ismerteti, az Intrum idén közelebbről is megvizsgálta a lakásárak alakulását, ami szorosan kapcsolódik a társadalom fizetőképességéhez. A lakhatás ellenértéke folyamatos növekedésben van 2014 óta, évente mintegy 12,5 százalékkal emelkedtek az átlagos lakásárak ebben az időszakban. Azonban ez a tendencia pozitív hatással van a hazai lakosság fizetőképességére, hiszen a magasabb ingatlanárak miatt nő a tulajdonlók vagyona, lakásukat drágábban tudják értékesíteni, és az értékesebb lakás a hitelképességet is javítja. Az elmúlt hónapokban azonban Budapesten és a városokban már megállt a lakásárak növekedési üteme.

Kapcsolódó írásaink