Gazdaság

Korszakalkotó változások jönnek az agráriumban

Új, felhőalapú számítástechnika és a gépi tanulási algoritmusok támogatják az adatok mennyiségének, sebességének és változatosságának növekedését

Digitális áttörésre készül a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A szervezet munkatársai fontosnak tartják, hogy a termelők és a feldolgozók minőségi termékeket állítsanak elő megmaradásuk és hazánk versenyképessége érdekében.

Korszakalkotó változások jönnek az agráriumban
A mezőgazdaság technológiai szintje elérte az ipar fejlettségét
Fotó: AFP/Jean-Francois Monier

A mezőgazdaság technológiai szintje elérte az ipar fejlettségét, ezért forradalmi megújulásról beszélhetünk Mezőgazdaság 5.0 néven – válaszolta lapunk megkeresésére Konrád Szilárd, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) vezető kommunikációs szakértője. Ismertette, hogy a közelgő digitális vérfrissítésnek a NAK TechLab elnevezésű innovációs programjában részt vesznek a startupok is.

Az adatok egyre növekvő felhasználása biztosítja a mezőgazdaság korszakhatárának gyors elérését, melyet számos innováció vezérel. A robotika fejlődése lehetővé teszi a nagyobb automatizálást, az érzékelőtechnológia csökkenő költsége pedig azt, hogy szinte valós idejű körülmények között figyeljék a termelők a különböző tényezőket, például a talaj tulajdonságait, vagy az állatok mozgását. A feltörekvő felhőalapú számítástechnika és a gépi tanulási algoritmusok támogatják a mezőgazdaságban előállított adatok mennyiségének, sebességének, változatosságának és valódiságának megfelelő növekedését. Mindezeken túl a legfontosabb, hogy az egyes rendszerek ne egymástól elszigetelten működjenek, hanem azok folyamatos kommunikációt folytassanak, a termelés során keletkezett adatokat egymással összefüggésben elemezzék, így komplex döntéstámogatásra legyenek alkalmasak – tette hozzá a kommunikációs szakértő.

A témában Portfolio Agrárszektor 2019 néven konferenciát rendeztek a napokban. Juhász Anikó, a NAK helyettes államtitkára előadásában elmondta, kilenc célt fogalmazott meg a minisztérium, amelyek közül kiemelkedik a digitalizáció, mint versenytényezővé vált szolgáltatás megfelelő használata, kezelése. A helyettes államtitkár ezt négy lépésben határozta meg. Az egyik lépés a digitális agrárakadémia alapítása, az Okos Gazda Program elindítása és az agrár-felsőoktatás fejlesztése. A második lépés a két műholdas helymeghatározó-rendszer, az úgynevezett GNSS-szolgáltatás és a MEPAR keretrendszer ingyenessé tétele. A helyettes államtitkár az agrárium adatgazdálkodásának és az innovációs környezet fejlesztését említette harmadik és negyedik lépésként. Külön kiemelte beszédében a DAS, vagyis a digitális agrártér kiterjesztését a Kárpát-medence teljes területére, amely érintené a határon túli magyar mezőgazdaságot is.

A kamara NAK TechLab modellje a startupoknak biztosít támogató környezetet. Mint azt a kamara sajtóosztálya lapunknak elmondta, a program víziója, hogy a kamara az agrárium modernizációjának egyik fő motorjává váljon, és képes legyen új és hatékonyabb megoldásokat biztosítani a hazai gazdálkodók számára.

Kapcsolódó írásaink