Gazdaság
Idén is remek évet zár az építőipari ágazat
A munkavállalók jó részét az itt tevékenykedő több mint százezer, többségében kicsi és közepes cég foglalkoztatja

Az építőipar termelési értéke a január–szeptemberi időszakban 28 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, éves szinten az idén huszonöt–harminc százalékkal bővülhet – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) helyettes államtitkára. Hozzátette, az építőiparban háromszáznegyvenezer ember dolgozik, a munkavállalókat az ágazatban tevékenykedő több mint százezer vállalkozás foglalkoztatja, közülük 23 tekinthető nagyvállalatnak, a többi kis- és közepes vállalkozás (kkv). Az adatok a helyettes államtitkár szerint azt mutatják, hogy az ágazatban a vállalkozások átlagosan három embernél kevesebbet foglalkoztatnak. Kiemelte, hogy a kormány jelentős költségvetési forrásokat biztosít a kkv-k modernizálására, hatékonyságának növelésére, technológiai megújításra. Erre a célra 2018-ban 16 milliárd forintot, az idén kilencmilliárd forintot fordítottak, jövőre pedig újabb hatmilliárd forintot költenek. Az államtitkár közölte, a költségvetési forrásokkal kivitelező cégek eszközbeszerzését, technológiai fejlesztését, képzésekben való részvételét és beruházásmenedzsment-fejlesztését támogatták. Tájékoztatása szerint idén a hatmilliárd forintos támogatási keretre 177 pályázat érkezett, közülük 66-ot támogattak, átlagosan hetvenmillió forinttal.
Koji László, az ÉVOSZ elnöke értékelése szerint 2019-ben jó évet zár az építőipar: az ágazat termelési értéke az idén eléri a négyezer milliárd forintot, teljesítménye pedig 25–28 százalékkal bővülhet 2018-hoz képest. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az építőipari cégek jelzése szerint az általuk kibocsátott számlák értékének átlagosan a húsz százaléka nincs határidőre kifizetve. Az ÉVOSZ-tagok pedig úgy látják, hogy az általuk kibocsátott számlák értékének öt százalékát nem is fogják kifizetni. A négyezermilliárd forintos termelési érték alapján az öt százalék kétszázmilliárd forintnak felel meg – érzékeltette a problémát a szakszövetség elnöke.
Koji László szerint a jövő év teljesítményére hatással lesz, hogy az ágazat megrendelésállománya tíz százalékkal csökkent, ezen belül a mélyépítés területén 22 százalékos a visszaesés. Úgy vélte, 2020 az állami szerepvállalás éve lesz a gazdaság élénkítésében, a lakossági bizalom erősítésében és a megrendelések területén is.