Gazdaság
Fél év alatt csaknem megduplázta teljesítményét a Virtuális Erőmű
Hangsúlyozta, a jogszabályok és stratégiák annyit érnek, amennyit ezekből a hétköznapokban végrehajtanak, ezért is különösen fontos ez a program, amelynek már kapcsolódó projektjei is vannak.
Szili Katalin úgy fogalmazott: a mozgalom a társadalmi felelősségvállalás keretében kezdi „kinőni magát”, ezzel Magyarország hozzájárul a világ energiahatékonyságának javításához és az energiamegtakarítások növeléséhez.
Jakab István, az Országgyűlés alelnöke nemzeti sikertörténetnek nevezte a programot, mint mondta, minden ember érdeke, hogy jó megoldások szülessenek. Kiemelte, hogy a VEP-et már nemzetközi szinten is ismerik, az Európai Bizottság a három legjobb uniós energiahatékonysági program egyikeként tartja számon.
A program a csatlakozók - vállalatok, önkormányzatok, iskolák, intézmények - éves energiamegtakarításait átszámolja erőművi kapacitásra, vagyis meghatározza, hogy mekkora erőműre nincs szükség a megtakarítás eredményeképpen.
Molnár Ferenc, a programot működtető Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. tulajdonosa, ügyvezető igazgatója felidézte, hogy Áder János köztársasági elnök az ENSZ-klímacsúcs résztvevőinek figyelmébe ajánlotta a programot keddi New York-i felszólalásában.
Kiemelte egyebek mellett, hogy két új „testvérprogram” is elindul, a Virtuális Hulladéklerakó Program (VHP) és a Virtuális Egészségközpont (VEK) Program.
A díjátadó gálán Boros Anitának, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkárának, valamint Horváth Ildikónak, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) államtitkárának jelenlétében jelképesen letették a két új program alapkövét. A VEK célja a táplálkozás-egészségügyi, a sport- és mozgás-egészségi, illetve az egyéb prevenciós eljárások elterjesztése és díjazása. A VHP célja egy olyan program felépítése, amely összegyűjti és bemutatja, díjazza és megosztja azokat megoldásokat, amikor nem keletkezik hulladék, vagy újrahasznosítják azt.
Mezősi Balázs, a VEP igazgatója ismertette, 336 megawattról 558 megawattra nőtt a virtuális erőmű kapacitása. Felhívta a figyelmet a többi között arra, hogy a központi program mellett elkezdtek helyi, főként megyei virtuális erőmű programokban közreműködni. Ilyen helyi erőmű jött létre Budapesten, Baranya és Komárom-Esztergom megyében, illetve alakul Fejér megyében is.
A program külföldi beindítói közül Olaszországot, az Egyesült Királyságot és Romániát említette az igazgató, aki terveik közül kiemelte a VEP kiterjesztését a Kárpát-medence magyarlakta területeire.
A rendezvényen díjazták az energiahatékony és energiatudatos vállalatokat, intézményeket, önkormányzatokat, iskolákat, illetve mentori és egyéni díjakat is átadtak.