Gazdaság

Kedvező az üzleti környezet hazánkban

Több mint négyezermilliárd forintnyi beruházás valósult meg Magyarországon az idei első félévben, ami érdemben járult hozzá a kimagasló gazdasági növekedéshez

A KSH legfrissebb közlése szerint a második negyedévben a nemzetgazdasági beruházások volumene 18,8 százalékkal haladta meg a múlt év hasonló időszakának szintjét.

Kedvező az üzleti környezet hazánkban
Korszerűsítésre sarkallja a cégeket a munkaerőhiány
Fotó: MH

A beruházások dinamikus bővülése is azt bizonyítja, hogy kedvező az üzleti környezet Magyarországon – mondta tegnap Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkára a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatait kommentálva az M1-en annak kapcsán, hogy a második negyedévben a nemzetgazdasági beruházások volumene 18,8 százalékkal haladta meg a múlt év hasonló időszakának szintjét. Gion Gábor hozzátette, jelenleg 3300 milliárd forintnyi kapacitásbővítő beruházás van folyamatban, ez az összeg a GDP nyolc százaléka. Kiemelte, a tervezett fejlesztéseket követően további ütemes bővülés várható.

A pénzügyi tárca tegnapi közleménye szerint több mint négyezermilliárd forintnyi beruházás valósult meg Magyarországon az idei első fél évben, ami érdemben járult hozzá a kimagasló gazdasági növekedéshez. A közel húszszázalékos bővülésben fontos szerepe van a kormány beruházásösztönző intézkedéseinek, az uniós források felhasználásának, az otthonteremtési program sikerének, valamint a tőkevonzó gazdaságpolitikai és kedvező üzleti környezetnek. Az adatok egyértelműen jelzik, hogy továbbra is dinamikus a magyar vállalkozások beruházási kedve.

A beruházások élénk növekedése a későbbiekben is fennmarad – derült ki a Takarékbank közleményéből, amelyben Suppan Gergely vezető elemző leírta, hogy az uniós beruházások túlnyomó része még
a következő években valósulhat meg.

A vállalatokat technológiai, automatizálási, digitalizációs beruházásokra ösztönözheti a munkaerőhiány, valamint a bérköltségek várható további emelkedése. A tartósan alacsony kamatok, történelmi csúcshoz közeli üzleti és fogyasztói bizalmi és hangulatindexek is támogathatják a további beruházásokat. Egyes felmérések szerint a vállalatok beruházási hajlandósága soha nem volt annyira erős, mint most, amit az erőteljes vállalati hitelezés is tükröz – hívta fel a figyelmet Suppan. A beruházások még nagyobb növekedését azonban fékezi a kapacitás- és munkaerőhiány. A Takarékbank elemzői idén a tavalyit megközelítő, tizenhét százalékos növekedésre számítanak, azonban a kimagasló bázis miatt a következő években mérséklődhet a növekedés üteme.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője arra emlékeztetett, hogy legutóbb 2016 utolsó negyedé­ben volt negatív a beruházások növekedési üteme. Akkor éves összevetésben közel húszszázalékos volt a visszaesés – írta az MTI, azóta viszont minden negyedévben két szám­jegyű volt a növekedés. Várhatóan a következő időszakban alábbhagy az eddigi lendület, már az év hátralévő részében is visszafogottabb növekedés várható a folyamatban lévő projektek kifutása és a magasabb bázisértékek miatt. Tavaly ugyanis az első negyedév után komolyabb növekedés történt a beruházásokban. A mostani kilátások alapján az év egészében valamivel tizenöt százalékot meghaladó növekedés várható.

Kapcsolódó írásaink