Gazdaság

A világ figyel Debrecenre

A település repülőtere a régió legnagyobb forgalmú regionális légikikötője lett, ez is szerepet játszik abban, hogy a cívisváros ott van a legjobb úti célok között

Az elmúlt években arra törekedtünk, hogy a városi fejlesztések mellett turisztikai szempontból is felhívjuk magunkra a figyelmet. Harmadik éve kapjuk a nagy nemzetközi díjakat, elismeréseket, így lett Debrecen A jövő európai városa és „Magyarország szíve” mind­amellett, hogy az üzleti paraméterek alapján is döntősök vagyunk a régióban – mondta el lapunknak Papp László, Debrecen polgármestere.

A világ figyel Debrecenre
Papp László, Debrecen polgármestere: Folyamatosan fejlesztjük városunk turisztikai kínálatát
Fotó: Borbély Tamás

– Mit jelent önöknek, hogy a CNN Debrecent beválasztotta az európai TOP20 desztinációja közé?

– Azt az üzenetet hordozza, hogy a világ figyel Debrecenre. A nemzetközi sajtó érdeklődése elsősorban gazdasági természetű hírekre koncentrál a várossal kapcsolatban, ami nem meglepő, ám a turizmus adja a bruttó hazai termék több mint tíz százalékát, és Debrecen az utasforgalom és a vendégéjszakák szempontjából is kiemelt jelentőségű központ. A város 2017-ben felkerült a világ tíz legjobb „második” városa listájára, olyan nagy nevekkel említették egy lapon a Kiwi.com-on, mint Cork, Antwerpen vagy épp Montréal. Emellett a Lonely Planet toplistákat állított össze 2017-re.
A négy toplista közül az egyiken a legjobb ár-érték arányú helyeket vették számba. Ezen az ötödik volt akkor Debrecen. A Lonely Planet az olcsó Magyarország szívének nevezte a cívisvárost.

– Szeretnék, ha Debrecen nem csak a beruházásokról lenne híres?

– Mi nagyon örülünk annak, hogy Debrecen a beruházásokról híres, de természetesen emellett az elmúlt néhány évben kifejezetten törekedtünk arra, hogy a városi fejlesztések mellett felhívjuk magunkra a figyelmet turisztikai és kulturális szempontból is, hogy minél többen tudjanak minőségi időt eltölteni Debrecenben. Mindig több dimenzióban gondolkodtunk, és dolgoztunk azért, hogy városunk nagyobb figyelmet kapjon. Sorra kapjuk a nagy nemzetközi díjakat, elismeréseket. A Világbank 2017-ben huszonkét nagyvárost vizsgált regio­nális szinten üzleti paraméterek alapján és az összes szempontot figyelembe véve Székesfehérvárral együtt az első helyre rangsorolta Debrecent. Tavaly tavasszal a Financial Times fDi magazinja A jövő európai városa címmel jutalmazta Debrecent, a legjobb befektetési stratégiával rendelkező városnak minősítette városunkat, amire a BMW-együttműködéssel sikerült ráerősítenünk. Idén márciusban négy díjjal ismerték el a várost és annak gazdaságfejlesztési társaságát, az EDC Kft.-t a világ legnagyobb ingatlanipari szakkiállításán és vásárán Cannes-ban, a MIPIM-en. Önkormányzatunk és a Debreceni Egyetem által alapított EDC Kft. biztosítja Debrecen gazdaságfejlesztési folyamatainak szervezeti hátterét. Ez év júniusában pedig a legjobb városi befektetésösztönzési stratégia kategóriában kerültünk a jelöltek közé egy rangos fórumon, az Emerging Europe Leaders’ Meeting & Awards-on, amely a városi befektetésösztönzési stratégiákat vizsgálta és a tíz legjobb jelölt közül a harmadik helyet érte el városunk Londonban.

– Milyen változásokra készülnek, ha Debrecen felkerül az utazási világtérképre?

– Fejlesztjük a város turisztikai kínálatát, a Nagyerdő fejlesztési program részeként egy rendkívül különleges fürdőfejlesztés zajlik. A Modern Városok Program részeként megvalósuló nyolc és fél milliárd forintos beruházás jövő tavaszra készül el. A látványában és használhatóságában is egyedi létesítmény tizenöt medencével, nyolc csúszdával, kétosztatú gyógymedencével, enyhe sodrású „lassú folyóval”, a gyermekeknek negyven centi mélységű pancsolóval, sprayparkkal, kalandmedencével, családi csúszdákkal és hullámmedencével várja majd a vendégeket. Különlegességre és minőségre törekszik a város. Mindemellett a turisztikai fejlesztések részét képezi a Debreceni Állat- és Növénykert felújítása is és egy négy évszakos játszótér és élményközpont felépítése a gyerekek számára. Tervezzük a következő években a vidámpark fejlesztését is. A vendégéjszakák folyamatos kétszámjegyű növekedése miatt jelentős szállodafejlesztések várhatóak Debrecenben.

– Mit gondol, miért választották Debrecent a második legjobb magyar úti célnak?

– Izgalmas város, egyre több hír jelenik meg rólunk a nemzetközi sajtóban, dinamikusan fejlődő repterünk jelenleg tizennégy desztinációval biztosítja a közvetlen elérést, de egy müncheni átszállással akár százhatvan desztináció is elérhető. A Lufthansa és a Wizzair üzemeltet járatokat a városból. Tavaly több mint húszszázalékos növekedést produkált és körülbelül háromszáz-nyolcvanezer utasa volt a reptérnek, ebben az évben pedig hatszázezer körülire becsüljük az utasok számát. Elértük, hogy repterünk a régió legnagyobb forgalmú regionális légiforgalmi kikötője lett, ez is szerepet játszott abban, hogy Debrecen ott van a legjobb úti célok között. Maga a régió is rengeteg élményt kínál, Hortobággyal, a tokaji borkóstolókkal, Hajdúszoboszló a gyógyvízzel, Nyíregyháza a vadasparkjával vagy a közeli Nagyvárad a nemrég gyönyörűen felújított várával.

Tavaly tavasszal a Financial Times fDi magazinja A jövő európai városa címmel jutalmazta Debrecent
Tavaly tavasszal a Financial Times fDi magazinja A jövő európai városa címmel jutalmazta Debrecent
Forrás: Wikipedia

– Mely beruházásokat tartja legfontosabbnak a városban, s mire lehet számítani a közeljövőben?

– Debrecen több lábon áll, legnépszerűbb természetesen a fürdő, de hosszú ideje koncentrálunk a konferenciaturizmusra is. A Kölcsey Központtal Debrecen a tökéletes helyszín üzleti és szakmai összejövetelek, rendezvények lebonyolítására a néhány fős tréningektől a több ezer fős nemzetközi konferenciákig. Városunkban rendkívül erős az orvosi konferenciák, gyógyszerészeti konferenciák jelenléte is. A gazdaságfejlesztés mellett az üzleti turizmus is erősödik, több mint kétmilliárd euró, azaz több mint hatszázmilliárd forintnyi működő tőke, munkahelyteremtő beruházás érkezett a városba, melyek nagy része német tőkebefektetés. A konferenciákra és a rekreá­cióra fókuszáló turizmus mellett tehát az üzleti turizmus is erős, és amint említettem, jelentős szállodaberuházásra és nemzetközi szállodaláncok megjelenésére is számítunk a közeljövőben.

– Hogy halad a BMW-beruházás? Tartható az eredeti határidő? Tudják már, hogy milyen modelleket gyártanak majd?

– Július 31-én volt egy éve, hogy bejelentettük, a gyár Debrecenben épül meg. A nulláról kellett megteremteni a feltételeit annak, hogy egy nagy ipari terület, az Észak-nyugati Gazdasági Övezet – amely kialakításának első üteme százötven tulajdonost érintett – egy év leforgása alatt megvalósuljon. Jelenleg az önkormányzat beruházásában zajlik az iparterület kialakítása, a BMW-vel kötött megállapodás alapján ez a mi feladatunk. A jövő év tavaszára kell elkészülnünk a munkával, ami a terület ipari területté fejlesztését jelenti: földmunkák, megfelelő ipari infrastruktúra megteremtése, csatornázás, csapadékvíz-elvezetés, gázellátás, és még sorolhatnám. Ez év őszén fogjuk a területet értékesíteni a BMW részére. A munkálatok megfelelő ütemben haladnak.

Kapcsolódó írásaink

A CNN is Debrecent ajánlja

ĀFantasztikus ez az eredmény, mert évtizedek óta azért küzdünk, hogy legyen más úti cél Budapesten kívül is, amit megismerhetnek a turisták – nyilatkozta lapunknak Flesch Tamás