Gazdaság
A szép panoráma sokat dob az áron
Hirdetésfeladás előtt érdemes tisztázni az albérlet paramétereit, tehát a piacképes bérleti díjat, az ingatlan alapterületét, a szobák számát, a lakás állapotát és típusát

A nyár vége a legjobb időszak azok számára, akik szeretnék bérbe adni ingatlanukat, hiszen hamarosan indul a következő egyetemi szemeszter, illetve számos pályakezdő vagy állásváltó a nyári vakáció után kezd az új munkahelyén, vagy költözik új lakásba – derült ki az OTP Ingatlanpont közleményéből. Az iroda felhívta a figyelmet, hogy hirdetésfeladás előtt tisztázni kell az albérlet paramétereit, tehát a piacképes bérleti díjat, az ingatlan alapterületét, a szobák számát, a lakás állapotát és típusát, olyan előnyök hangsúlyozásával, amelyek által megkülönböztethető a környék többi ingatlanától. A bérleti díj kialakításánál érdemes figyelembe venni, hogy milyen tényezők csökkenthetik vagy növelhetik a bérlemény árát, mint például a szép panoráma. Az optimális bérleti díj meghatározásához nem árt kiválasztani a célcsoportot sem. Egy átlagos egyetemista szemszögéből nézve feltehetőleg felesleges információ, hogy az ingatlanhoz tartozó társasházban lift található, míg egy kisgyerekes család számára valószínűleg alapvető feltétel.
Az optimális bérleti díj megállapításához mindenképp érdemes felmérni a lakás állapotát. Ehhez elsőként a fűtési rendszert, valamint a nyílászárók és csaptelepek állapotát érdemes ellenőrizni, illetve minden olyan berendezést és háztartási gépet, amely a lakhatáshoz alapvető szükséglet. Mind a bérbeadó, mind a bérlő számára kedvezőbb, ha nem várható rövid időn belül karbantartás, másrészt a hétköznapi, rendeltetésszerű használat melletti meghibásodásokat a lakás tulajdonosának kell a szokások – illetve a szerződés – szerint javítania. Így nem árt, ha maga is pontosan tudja, milyen állapotban vannak ezek a berendezések.
A bérbeadás előtt dönteni kell arról is, miként adóznánk a tevékenység után. A tízszázalékos költséghányaddal számolt személyi jövedelemadónál (szja) a bevétel kilencven százaléka után szükséges levonni a tizenöt százalékos szja költségét, a tételes költségszámolásnál pedig a tételesen nyilvántartott számlákat vonják le a bevételből, amelyből lejön még a tizenöt százalék szja. Utóbbi előnye, hogy idén lépett életbe egy új adózási szabály, amely által bizonyos esetben csökkenthető a havi teher.