Gazdaság
Növekedésre számítanak a kis- és középvállalkozók
A megkérdezettek egyharmada a fejlesztésre szánt összeget és az alkalmazottak számát is növelné, fejlesztést pedig sokan azért nem terveznek, mert már megtették korábban
A cégvezetők kétharmada bízik árbevétel-növekedésben, emellett ötvenhat százalék profitnövekedést is vár az idei évben, minden harmadik vállalkozás pedig a tavalyi szint megtartását véli lehetségesnek. A megkérdezettek egyharmada a fejlesztésre szánt összeget és az alkalmazottak számát egyaránt növelni szeretné – derült ki a Budapest Bank felméréséből. Magyarországon lassan harmincéves lesz a kis- és középvállalati szektor. Ezalatt számos családi cég nőtte ki magát stabil, jól strukturált vállalkozássá, azonban a kkv-k jelentős részénél továbbra is kiemelt figyelmet igényel a vállalatfejlesztés és a versenyképesség-növelés. Az ehhez szükséges korszerűsítő és hatékonyságnövelő beruházásoknak kifejezetten kedvez a mostani gazdasági környezet, miközben kedvező források is elérhetőek a cégek számára – írta lapunknak küldött közleményében Váczi Dávid, a Budapest Bank vállalati értékesítés támogatási vezetője. Ebben az évben a kkv-k harminc százaléka tervez beruházást, nagyobb arányban az ötven főnél több alkalmazottat foglalkoztató cégek, a külpiacokkal kapcsolatban álló, az ipari, valamint azok a vállalkozások, amelyek már tavaly is beruháztak.
A beruházást nem tervező cégvezetők nyolcvanhét százaléka a már megvalósult beruházást jelölte meg első számú okaként annak, hogy nem tervez további fejlesztést. A megtérülés hiánya vagy a forráshiány tehát nem jellemző gát. Az idei évre tervezett beruházások átlagos értéke negyvenötmillió forint, amelyet leginkább gép és berendezés vásárlására költenének a vállalkozások, minden huszadik beruházó pedig székhely-, telephely-felújítást vagy IT-eszközbeszerzést tervez. A 2019-es beruházásokat a cégek hetvenhárom százaléka saját forrásból tervezi, hitelből minden ötödik beruházó finanszírozná költéseit, refinanszírozott hitelt pedig kilenc százalék venne igénybe.
A hitelfelvételről való döntésnél a két legfontosabb szempont a kamat mértéke, illetve a kamatfixálás lehetősége, ezt követik az egyéb feltételek és paraméterek. Ahogy az a bank korábban közzétett kutatási eredményeiből kiderült, a hazai cégvezetők többsége két-három százalék körüli kamatot tart kedvezőnek egy ötéves, fixált kamatozású beruházási hitel esetén. A kkv-k a középtávú hitelek esetében átlagosan hároméves futamidőben gondolkodnak, míg hosszú távú hiteleket átlagosan hét évre vennének fel. A vállalkozások negyede pedig tíz évre venne fel hitelt, ha hosszú távú konstrukcióról van szó.