Gazdaság

Pénznyelő fesztiválszezon

Ha a belépőjegyeket nem számoljuk, akkor a bulizók átlagosan tízezer forintot terveznek egy nap alatt elkölteni

A tizenkilenc–huszonkilenc éves fiatalok kevesebb mint fele, negyven százaléka tervezi, hogy legalább egy-két napra meglátogatja valamelyik hazai fesztivált. A diákok körében a legnépszerűbbek ezek az események.

A fesztiválok közül a legnépszerűbb az EFOTT lett, a fiatalok tizennégy százaléka tervezte, hogy ellátogat ide az idén, míg a második helyre a Strand Fesztivál került, itt a megkérdezettek tizenkét százaléka bulizna – derült ki a K&H legújabb, a fiatalok fesztiválozási szokásairól szóló kutatásából. A felmérések szerint, ha a belépőjegyeket nem számoljuk, akkor a fesztiválozók – akik legalább egy helyszínre elmennek – átlagosan tízezer forintot terveznek egy nap alatt elkölteni.

A fiatalok legnagyobb részének, negyvenhárom százalékának ennél kisebb a kerete, 29–29 százalék pedig öt és tízezer forint közötti összeget vagy tízezer forintnál többet szán erre a célra. A napi büdzsé legnagyobb részét az italok és az ételek viszik el, harmincnégy százalék megy az előbbire, harminchárom százalék pedig az utóbbira. A fesztiválra járó fiatalok több mint harmada – főleg a nyugati országrészben élők és a nők – meghatároz egy napi költési limitet, és ezt próbálja is betartani. Harmincöt százalék csak azt dönti el, hogy a teljes fesztivál alatt összesen mennyit szeretne költeni, huszonhat százalék – főleg a férfiak és a budapestiek – pedig nem szabja meg a büdzsét, azzal számol, hogy úgyis mindenre lesz pénze, amire szeretné. A kutatásból az is kiderült, hogy a költségeket a többség, nyolcvannyolc százalék legalább részben saját, munkából származó jövedelméből fedezi, negyvenhét százalék egyéb bevételből, például ösztöndíjból vagy zsebpénzből megy fesztiválozni, harminchat százalék pedig a szülőktől, rokonoktól kap erre pénzt. A diákoknak több mint a fele, hatvanegy százaléka szülői segítségre szorul, hogy fedezni tudja a fesztiválozás költségeit.

Kapcsolódó írásaink