Gazdaság
Két újabb akcióvédelmi intézkedés segíti a hazai vállalkozásokat
Negyvenezer cégnek hoz könnyebbséget az adóelőleg-feltöltés eltörlése, lehetővé téve, hogy öt hónappal tovább gazdálkodhassanak a pénzükkel
A kormány azért indította a gazdaságvédelmi akciótervet, hogy a magyar gazdaság eredményeit a lassuló európai gazdaságban is megőrizze, és a hazai növekedés a következő években is legalább két százalékponttal meghaladja az uniós átlagot – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a távirati irodának. Bejelentette, hogy a májusban bejelentett gazdaságvédelmi akcióterv részeként két intézkedés is hatályba lépett. Az adóelőleg-feltöltés eltörlésével tovább egyszerűsödik a vállalkozások adóadminisztrációja, a fejlesztési adókedvezmény kibővítésével pedig még több beruházás valósulhat meg Magyarországon – hangsúlyozta a tárcavezető. Tájékoztatása szerint mintegy negyvenezer vállalkozásnak hoz könnyebbséget az adóelőleg-feltöltés eltörlése, amely lehetővé teszi, hogy a cégek öt hónappal tovább gazdálkodhassanak százhetvenmilliárd forinttal. Az érintetteknek ugyanis ezentúl december 20. helyett elég májusban, az adóbevallásuk elkészítésével egy időben befizetniük adójukat – összegezte a változás lényegét Varga Mihály. Korábban a százmillió forintnál nagyobb éves nettó árbevételt elérő cégeknek meg kellett becsülniük, hogy az adott évre vonatkozóan végül mennyi társasági adót, innovációs járulékot és energiaellátók jövedelemadóját fizetnek összesen, és az összeg legalább kilencven százalékát át is kellett utalniuk az államkasszának december 20-ig – jegyezte meg a miniszter.
A miniszter a gazdaságvédelmi akcióterv másik pontjáról szólva elmondta: az úgynevezett kis- és középvállalkozásokra (kkv) vonatkozó fejlesztési adókedvezmény-jogcím értékhatára ötszázmillió forintról a kisvállalatok esetében háromszáz-, a középvállalkozások esetében négyszázmillió forintra csökken. A beruházási értékhatár mérséklése mintegy hétezer vállalkozást érinthet, de ez a szám 2022-ig jelentősen megemelkedhet, hiszen évről évre csökken az értékhatár: 2022-ben a kisvállalatok esetében ötven-, a középvállalkozások esetében pedig már csak százmillió forint lesz a beruházási értékhatár, amely után igénybe vehető az adókedvezmény – mondta a pénzügyminiszter.Az adóelőleg-feltöltés eltörlése így egyértelműen nagyobb teret ad a vállalatoknak, tehát likviditás szempontjából jobban járnak – nyilatkozta lapunknak Varga Zsombor, az Erste Bank junior makrogazdasági elemzője, aki pozitívnak látja az intézkedéseket. Felhívta azonban a figyelmet, hogy az államháztartásnak figyelembe kell vennie, hogy ez az összeg csak később kerül a kasszába. A fejlesztési adókedvezmény bővítéséről elmondta, hogy ez egy célzott kedvezmény, amely a kis és közepes vállalkozások tevékenységét segíti, így azok beruházása növekedhet, amire szükség van, mert a válság után csak lassabban tudtak növekedni.