Gazdaság

Új korszak indulhat az újlakás-piacon

Szűkül a kínálat az ötszázalékos áfával értékesíthető ingatlanokból, csökken a túlfűtöttség

Harmadával esett vissza mind a forgalom, mind az újonnan megjelenő kínálat a fővárosi újlakás-piacon 2019 első felében. Bár az OTP legfrissebb Budapesti Újlakás-értéktérképe szerint éves összehasonlításban nem ilyen drámai a helyzet, új korszak indulhat az elmúlt három év szárnyalása után.

Új korszak indulhat az újlakás-piacon
Idén tetőzhet az újonnan épített és átadott társasházi lakások száma
Fotó: MH

Január és június között mindössze 2900 új, kétlakásosnál nagyobb társasházban épülő lakás talált gazdára Budapesten, ami hároméves mélypontot jelent. A megelőző félévihez képest egyharmadával, 2018. első félévével összevetve pedig nagyjából negyedével volt kisebb a forgalom – derült ki az OTP lapunknak küldött közleményéből. A visszaesés oka egyrészt a bázishatásban keresendő: az előző öt félév rendre négyezer darab feletti volumeneit az ötszázalékos áfa és a megemelt csokösszegek, valamint az erre reagáló látványos kínálatbővülés alapozta meg. Emellett az újlakás-piac egyre több kockázati tényezőt hordoz önmagában. Bár év elején még az előző évek eladási volumeneit vizionáltuk 2019-re is, úgy tűnik, idén már túljutottunk a piaci csúcson – hívta fel a figyelmet Valkó Dávid, az OTP Jelzálogbank vezető elemzője a közleményben. Az okok sokrétűek: egyrészt szűkül a kínálat az ötszázalékos áfával értékesíthető lakásokból, és bár még van lehetőség a megfelelő fizetési ütemezéssel kihasználni ezt a kedvezményt, ezt sokan nem tehetik meg. Másrészt az újlakás-árak már olyan szintet értek el, hogy az így gyakran már csak négy százalék körüli bérleti hozam egyre kevésbé vonzó a befektetők azon csoportjának, akik csupán ez alapján döntenek, és nem nézik a jövőbeni értéknövekedést. Ők ráadásul az ideálisnak tekintett, frekventált elhelyezkedésű kislakások egyre szűkebb kínálatából választhatnak.

Amit most látunk, ugyanakkor csak korrekciója az elmúlt évek túlfűtöttségének, nincs szó arról, hogy teljesen leállna a piac. Ezt jelzi, hogy január és június között 123 új projekt keretében 3300 lakás értékesítése indult meg az OTP projektadatbázisa szerint, a legtöbb, 600 lakás a XI. kerületben, majd 500–500 a VIII. és a XIII. kerületben. Bár ez harmincszázalékos visszaesés az előző félévhez képest, egyelőre nem beszélhetünk trendről, ugyanis egy éve is hasonló számokat láthattunk. Sőt, nem is csak a 2018 novembere előtt megszerzett, s így a százalékos áfát biztosító építési engedéllyel rendelkező projektek uralják most a kínálatot, hiszen sok beruházás értékesítése indult el már idei engedélyek alapján. Ezek jellemzően nagy, akár több száz lakásos építkezések, ami nagyfokú piaci koncentrációt vetít előre a következő évekre.

Valkó Dávid előrejelzése szerint idén 12,7 ezer darabbal tetőzhet az újonnan megépített társasházi lakások száma Budapesten, és ez 2020-ban a felére eshet vissza. Emellett ugyanakkor még tízezer körüli olyan lakást tartalmaz az OTP projektadatbázisa, amely már előrehaladott tervezési fázisban van, így megépítése a következő években várható.

Kapcsolódó írásaink

Rákapcsoltak a nagyvárosok

ĀÉvek óta egyre élénkebb a nem budapesti lakáspiac, most a családi otthonteremtési kedvezmény bővítése adott újabb lökést a keresletnek