Gazdaság

A minősített lakáshitelek kapósak

Az új, bankok által folyósított, legalább öt évre rögzített kamatozású konstrukciópiaci részesedése tavaly év végére elérte a hatvan százalékot

Az elmúlt időszakban a minősített fogyasztóbarát lakáshitelek értékesítése folyamatosan növekedett, május végére a hitelintézetek már csaknem 43 ezer ilyen szerződést kötöttek, a teljes folyósítási volumen pedig elérte az 516 milliárd forintot.

A minősített lakáshitelek kapósak
Jelenleg az újonnan folyósított lakáshitelek mintegy hatvan százaléka fogyasztóbarát, és csaknem ötvenezren igényeltek ilyen kölcsönt
Fotó: MH/Katona László

Az ügyfelek egyik legkedveltebb jelzáloghitelévé vált a 2017 nyarán a Magyar Nemzeti Bank által kialakított minősített fogyasztóbarát lakáshitel, minden bizonnyal a közérthető és áttekinthető feltételrendszer, valamint a versenyképes árazás miatt – olvasható a jegybank honlapján. Ma az újonnan folyósított lakáshitelek mintegy hatvan százaléka fogyasztóbarát, csaknem félszázezren igényeltek ilyen kölcsönt, és a hitelállomány idén májusban átlépte az ötszázmilliárd forintot. A minősített fogyasztóbarát lakáshitel (MFL) bevezetése előtt a háztartási lakáshitel-folyósítások 45-50 százalékát a stabilitási és fogyasztóvédelmi szempontból is kedvezőtlenebb változó kamatozású jelzáloghitelek adták. Ezeknél a kamat és a törlesztőrészlet mértéke – a választott referenciakamat függvényében – akár három, hat vagy tizenkét havonta is változhat, így az érintett fogyasztók hosszú távon kevésbé tudják kiszámítani törlesztési kötelezettségeiket.

Az MFL minősítés bevezetése előtt ráadásul a hitelintézetek saját, piaci alapú, hosszabb időre fixált kamatozású lakáshiteleiket – közép-európai régiós összehasonlításban is – magasabb kamatfelár mellett folyósították. Emellett nehézkesen lehetett összehasonlítani a hitelfeltételeket is. Többek között e problémák kiküszöbölését célozta meg a Magyar Nemzeti Bank két évvel ezelőtt az MFL keretrendszerének kialakításával.

Az MFL sikerességét jelzi, hogy az új, bankok által folyósított, legalább öt évre rögzített kamatozású lakáshitel-folyósításokon belüli piaci részesedése tavaly végére elérte a hatvan százalékot. Az elmúlt időszakban az MFL-értékesítés volumene folyamatosan növekedett, május végére a hitelintézetek már csaknem 43 ezer ilyen szerződést kötöttek, a teljes folyósítási volumen pedig elérte az 516 milliárd forintot.