Gazdaság

Újra a járműgyártás húzta fel az ipari termelést

Az ágazat májusban is tudta tartani az előző hónapokban elért növekedési ütemet, annak ellenére, hogy a külpiac – különösen a német gazdaság – kedvezőtlenül alakult

Májusban 8,7 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest. Az elemzők szerint kihívást jelent majd az első öt hónap 6,7 százalékos növekedésének fenntartása.

Újra a járműgyártás húzta fel az ipari termelést
A gyártók egyre több modellre és motorvariánsra szerzik meg az új károsanyag-kibocsátási szabályzatnak megfelelő forgalomba hozatali engedélyt
Fotó: MH

A Központi Statisztikai Hivatal tegnap közölt adataiból kiderült, hogy májusban 8,7 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest, a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 6,1 százalékkal bővült. Az előző hónaphoz mérten 1,4 százalékkal nőtt az ipar kibocsátása a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint. A bővüléshez a feldolgozóipari alágak nagy többsége hozzájárult. A legnagyobb súlyú járműgyártásban gyorsult a növekedés üteme, míg a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása, illetve az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása az ipari átlag alatti mértékben nőtt.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az adatok arra utalnak, hogy a hazai ipar teljesítménye elvált a kifejezetten gyenge európai és német konjunktúrától, amit egyes új autómodellek hazai gyártásának felfutása, új exportkapacitások üzembe helyezése, valamint az élénk belső kereslet is támogat. A feldolgozóipari kapacitások további növekedését biztosítja a beruházások érdemi növekedése, valamint a soha nem látott mértékű működő tőke beáramlás, a tavalyi évben az uniós forrásbeáramlással közel egyező mértékű, 4,3 milliárd eurót meghaladó működőtőke beruházásról született döntés, míg idén már a tavalyi rekordérték csaknem háromnegyedének megfelelő, 1020 milliárd forintnyi működőtőke beruházást jelentettek be.

A pénzintézet lapunknak küldött elemzéséből az is kiderült, hogy a feldolgozóipar kedvező kilátá­sait tükrözik a némileg csökkenő, de továbbra is igen magas bizalmi indexek, az új rendelések és a megrendelésállomány dinamikus növekedése is. Ezzel szemben a meredeken csökkenő európai konjunktúra, a globális és a kínai gazdasági növekedés lassulása, valamint döntően közvetett hatások miatt a Brexit körüli bizonytalanság jelentős kockázatokat jelenthet, bár ezek már eddig is fékezték a növekedést, e negatív hatások nélkül még élénkebb gyarapodást is mutathatna a hazai ipar – írta Suppan Gergely. Az élénkülést szintén támogathatja, hogy az autógyártók egyre több modellre, illetve motorvariánsra szerezhetik meg az új károsanyag kibocsátási szabályzatoknak megfelelő forgalomba hozatali engedélyt. Idén hat százalék feletti növekedést várunk az ipari kibocsátásban a tavalyi 3,6 százalék után. 2015 óta az ipari termelés 17 százalékkal, 2010-hez képest pedig 43 százalékkal bővült.

Virovácz Péter, az ING senior elemzője felhívta a figyelmet, hogy nem csak a piaci várakozást felmúlva növekedett az ipari kibocsátás, hanem még gyorsult is az áprilisihoz képest. Arra is rámutatott, hogy egyelőre Magyarországot érdemben még nem érte el a német feldolgozóipari összeomlás. Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője az adatokhoz fűzött kommentárjában szintén kiemelte, hogy a magyar ipar májusban is tudta tartani az előző hónapokban elért növekedési ütemet, annak ellenére, hogy a külső környezet kedvezőtlenül alakult. Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. makrogazdasági üzletágvezetője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában kiemelte: az ipar kifejezetten erős hónapot zárt májusban, ami még az előzetes várakozásokat is meghaladta.

Kapcsolódó írásaink