Gazdaság
Személyre szabott védelem
Az internetes biztonsági kód bevezetésével egy újabb hitelesítési megoldás segíti a kártyabirtokosokat
A hazai online kiskereskedelem népszerűségével a biztonságos online fizetés is egyre jobban előtérbe kerül mind a vásárlók körében, mind a szolgáltatók oldaláról. Az internetes biztonsági kód szolgáltatás bevezetésével egy újabb hitelesítési megoldás védi a kártyabirtokosok online biztonságát, amely 2019. szeptember 14-től kötelező lesz a bankok és az ügyfelek számára.
Az OTP Bank lapunknak megküldött reprezentatív kutatása szerint tízből kilenc magyar szívesen vásárol online formában. Az internetes vásárlás gyors és kényelmes, így nem meglepő, hogy egyre többen választják a vásárlásnak ezt a módját, ám az online fizetéstől még mindig sokan tartanak. Az interneten vásárlók negyvenhárom százaléka preferálja inkább az utánvétes készpénzes fizetést, és csupán huszonnégy százalék használja a bankkártyáját online. Az utóbbi fizetési megoldást választók kilencven százaléka tudja, hogy az online fizetési oldalakon nem kell megadni a PINkódot, valamint hetvenhat százalékuk kerüli, hogy a kereskedői weboldal elmentse a kártyaadataikat.
A fent említett alap óvintézkedéseket egészíthetik ki a kártyabirtokosok az internetes biztonsági kód szolgáltatással, amely idén ősztől az Európai Unió PSD2 irányelve miatt válik kötelezővé minden online vásárló számára. A szolgáltatás az egyedi hitelesítési megoldással személyre szabható biztonságot nyújt a kártyabirtokosoknak. Amikor az online vásárlás során bankkártyával történik a fizetés, a kártyán szereplő adatokat kell megadni a kereskedő felületén. A díjmentes, internetes biztonsági kód szolgáltatás lényege, hogy az Európai Unión belül a kártyaadatokon túl a vásárlások során egy SMS-ben kapott, véletlenszerűen generált, egyszeri biztonsági kódot is meg kell adni a fizetés jóváhagyásához, ha az adott kereskedő is támogatja a szolgáltatást.
Ennek használatával még inkább megelőzhetőek a lehetséges visszaélések, hiszen plusz egy biztonsági lépés jelenik meg a folyamatban. Ezáltal csökken az esélye annak, hogy illetéktelenek vásároljanak a kártyával online környezetben. Az internetes biztonsági kód mellett elérhetőek olyan egyéb funkciók is, amelyek még biztonságosabb környezetet teremtenek a kártya használatakor. A virtuális vásárlási limit segítségével beállítható, hogy naponta legfeljebb mennyi pénz költhető el a bankkártyával a virtuális kasszáknál. Ezen felül a külföldi használat korlátozásával a kártyabirtokos korlátozhatja, hogy hol használható a bankkártyája: csak Magyarországon, Magyarországon és Európában, vagy az egész világon. A külföldi használati korlátozás csak azokra a tranzakciókra vonatkozik, ahol a kártya, vagy a kártyaadatokat tartalmazó eszköz (például mobiltelefon) fizikailag is jelen van.